Shared posts

10 Jun 15:33

Granskning av KI-skandalen i Tromsø koster 1,2 millioner

by NTB
Tromsø kommune bruker 1,2 millioner kroner på å få gransket KI-skandalen fra i vår. 
03 Jun 15:12

Apple AirDrop kan forsvinne i Norge

by Trond Bie
Skjermbilde av AirDrop på iPhone – kan forsvinne i Norge grunnet EUs DMA-krav

Regjeringen ønsker seg hele DMA-lovverket i Norge. Om så skjer mister vi tilgang til speiling av iPhone på Mac, og kanskje mer om ikke så lenge.

Indirekte uttaler Apple at enda mer kan forsvinne

For nå «truer» Apple indirekte med å trekke AirDrop fra EU-regionen om de blir nødt til å dele fildelingsplattformen med utviklere i app-økosystemet. Det er Apple-kommentator John Gruber som tror at Apple kan komme til å gjøre det basert på dette fra Apple (uthevingen er vår:)

«Hos Apple designer vi teknologien vår for å fungere sømløst sammen, slik at den kan levere den unike opplevelsen brukerne våre elsker og forventer av produktene våre. EUs krav om interoperabilitet truer dette fundamentet, samtidig som det skaper en prosess som er urimelig, kostbar og hemmer innovasjon. Disse kravene vil også gi datahungrige selskaper tilgang til sensitiv informasjon, noe som utgjør en enorm risiko for personvern og sikkerhet for våre EU-brukere.

Selskaper har allerede bedt om tilgang til brukernes mest sensitive data, fra innholdet i varslingene deres til en fullstendig historikk over alle lagrede WiFi-nettverk på enheten, og gir dem dermed mulighet til å få innsyn i personlig informasjon som selv ikke Apple har tilgang til. Til syvende og sist vil disse dypt mangelfulle reglene, som kun retter seg mot Apple, og ingen andre selskaper, i stor grad begrense vår evne til å levere innovative produkter og funksjoner i Europa, noe som vil føre til en dårligere brukeropplevelse for våre europeiske kunder. Vi anker disse avgjørelsene på deres vegne, og for å bevare den høye kvaliteten kundene våre i Europa forventer.»

Gruber legger sammen 1+1, spesielt fordi iPhone-speiling allerede er fjernet i de 27 EU-medlemslandene

«Men det er denne delen som forklarer hva som vil skje dersom EU opprettholder disse kravene om “interoperabilitet”, som i praksis tvinger Apple til å gi bort sin egen intellektuelle eiendom, som om Apple var et offentlig tjenestetilbud. For å nevne ett eksempel: Kommisjonens avgjørelse i mars krever at Apple gjør AirDrop tilgjengelig for tredjepartsenheter, som om AirDrop var en åpen standard. (Den krever også at Apple tillater at AirDrop kan erstattes på iOS-enheter med tredjeparts fildelingsprogramvare, som om det var en utskiftbar komponent.)»

Trond Bie, ITavisen:

Selv om Apple ikke nevner eksplisitt at AirDrop forsvinner, så vil de måtte trekke funksjonen om de mener den er et sikkerhetsproblem ved deling ovenfor tredjeparter. I det minste har Apple et argument med at de vil måtte oppgradere et helt annet og nytt sikkerhetssystem på vegne av konkurrenter om de tvinges til å åpne for tredjeparter og tilby dette i EU.

23. mai bekreftet Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet ovenfor ITavisen at de ønsker å innføre DMA-regelverket i Norge:

«ITavisen har vært i kontakt med Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet for å avklare om regjeringen kun ønsker å innføre deler av DMA-lovverket, med en mulig høring til høsten, eller om planen er å implementere det i sin helhet. Departementet bekrefter at regjeringen ønsker å innføre hele DMA-lovverket uten endringer.

Dette betyr i praksis at Norge trolig vil måtte vente lenger enn EU-landene på enkelte nye AI-funksjoner (Apple måtte utsette Apple Intelligence-lanseringen i EU grunnet regulatorirske utfordringer) fra såkalte portvokterselskaper, som Apple og Google. Samtidig vil vi kunne miste funksjonalitet som iPhone-speiling til Mac, men få tilgang til alternative app-butikker på iPhone.»

The post Apple AirDrop kan forsvinne i Norge appeared first on ITavisen.

18 Jul 07:41

Easee jakter ny styreleder

by NTB
09 Jun 13:23

Tucker Carlson's Twitter show opens with an anti-Semitic fanfare

by Ruben Bolling

Loath as I am to give the vile Tucker Carlson even scintilla of extra attention, it's pretty important that the Right's darling pundit opened up his new show on Twitter with rank anti-Semitism.

In a lengthy defense of his hero Vladimir Putin, he called the Jewish president of Ukraine "sweaty and rat-like, … a persecutor of Christians, a friend of Blackrock." — Read the rest

13 Mar 14:48

Chainsaw and Dave's masterpiece from 1987's "Summer School"

by Jason Weisberger

This silly movie about a childish teacher and his awesome summer school class would have been forgettable had it not been on cable constantly, and depicted the most awesome prank on a substitute teacher ever. The fantastic scene was put together by legendary special effects creator Rick Baker and blows most horror films out of the water. — Read the rest

18 Mar 13:44

What is XDR and How Can it Benefit your Security?

by Dave McKay

XDR has been waiting in the wings for some time, but its moment may have arrived. How can this new twist on an old strategy help your cybersecurity? Here’s our quick guide.

Read This Article on CloudSavvy IT ›

03 Mar 15:19

Turn any shower into a luxury experience with this jumbo showerhead

by Boing Boing's Shop

Did you know young people spend more time on average in the shower than older age groups? It's true. In fact, 18-to-24-year-olds routinely log more than 13 minutes under their showerheadduring each shower, as opposed to the much more concise 8 minutes for those 55 and over. Considering — Read the rest