Shared posts

03 Sep 17:08

مهم‌ترین دلایل مهاجرت کاربران از اندروید به iOS و برعکس به روایت نظرسنجی نشریه پی‌سی‌مگزین

by میثاق محمدی‌زاده
سایت PCMag نظرسنجی جدیدی از کاربران تلفن همراه در ایالات متحده انجام داده است تا دلایل مهم مهاجرت کاربران از سیستم‌عامل اندروید به iOS و برعکس را کشف کند. در این نظرسنجی که ۲۵۰۰ کاربر شرکت داشتند؛ ۲۹ درصد کاربران سیستم‌عامل تلفن همراه خود را تغییر دادند اما نکته جالب آن سهم ۱۱ درصدی سوییچ […]
10 Aug 05:59

‫مرورگری با امکانات جالب برای توسعه دهندگان

by مهدی ملائیان

Blisk is a first developer-oriented browser. It provides businesses with a development workspace for the teams and freelancers to develop and test modern web applications twice faster.

10 Aug 05:47

با این ابزار، رپوزیتوری گیت خودتون رو از نظر امنیت اطلاعاتش بررسی کنید

by جادی

گیت کمی پیچیده است! آدم ها توش اشتباه های زیادی می کنن و یکی از هک های مشهور این روزها اینه که آدم ها توی رپوزیتوری‌های گیت، دنبال پسوردها، دامپ اطلاعات و خیلی چیزهای دیگه می‌گردن. حتی چند وقت پیش رسم شده بود که آدم ها توی گیت هاب دنبال کسانی می‌گشتن که اشتباهی کل هاردشون یا یک دایرکتوری عظیم رو کامیت کردن و بعد با دانلود اون عملا کل هارد طرف رو می گرفتن! نکته بامزه هم اینجاست که اگر یکبار این اشتباه رو بکنین و مثلا یک فایل حاوی پسورد یا دامپ رمزنگاری نشده دیتابیس رو کامیت کنید و مثلا روی گیت هاب بفرستید، حذف کردنش کار راحتی نیست. یعنی حداقل با تکنیک‌های مرسوم فایل واقعا پاک نمی‌شه؛ چون این خصوصیت گیت است که قراره توش همه چیز قابل برگشت به حالت قبلی باشه!

این ابزار خیلی کوچیک، می تونه هر کامیت یا کل لاگ کامیت‌های شما رو در مقابل یک دیتابیس از اشتباهات احتمالی که آدم ها می کنن بررسی کنه و اگر خطری دید بگه. مثلا در مورد یک پروژه شخصی من این خطر ای نبود که اول کار، فایل تنظیمات اصلی سرور رو روی کل پروژه کامیت کرده بودم. برای استفاده از این ابزار چک کردن امنیت کامیت های گیت کافیه از اینجا فایل مرتبط با سیستم خودتون رو دانلود کنید و بعد از باز کردن، فایل scanrepo رو جایی کپی کنین (مثلا /usr/bin) و برای چک کردن کل لاگ های کامیت های قبلی در دایرکتوری گیت اینو بزنین:

$ git log -p | scanrepo

و مشکلات احتمالی رو ببینین (: اگر هم دوست دارین به قواعد اشکال یابی نگاهی بندازین چون نسبتا جالبه. امن باشین و خوش.

مرتبط
دوره رایگان گیت من اینجاست

12 Jul 19:32

‫معرفی دیزاین‌ پترن‌های رایج در برنامه‌نویسی

by امین پارسا

Ever wondered what design patterns are? In this article, I'll explain why design patterns are important, and will provide some examples, in PHP, of when and why they should be used

12 Jul 19:21

‫آموزش سورس کنترل Git برای تازه کاران

by محمد دلیری

کنترل نسخه روشی برای ثبت تغییرات کدها و نوشته‌هایمان است  و git یکی از این ابزارهاست  و هم اکنون به ابزاری کلیدی در عمده‌ی پروژه‌های برنامه‌نویسان بدل شده است. 

12 Jul 19:21

‫زبان برنامه نویسی رایگان برای محاسبات علمی

by امین پارسا

Octave ابتدا در سال 1988 توسط دو نفر به نام‌های James B. Rawlings از دانشگاه Wisconsin-Madison و John G. Ekerdt از دانشگاه Texas ساخته شد که از آن به عنوان یک نرم‌افزار کمکی برای کتابی در رابطه با طراحی راکتور شیمیایی استفاده کردند.

12 Jul 17:46

فهرست کاملی از چیزهایی که یک برنامه نویس باید بدونه

by جادی

توی مطلب قبلی گفتیم که شرکت‌های خوب، سروس‌های خوبی هم می‌دن. مثلا پول کافی شاپ روزانه. اما شرکت‌های خوب برنامه نویس‌های خوبی هم می‌خوان و اگر راستش رو بخواین، اکثر ما برنامه نویس های خوبی نیستیم. اولین قدم در تبدیل شدن به «بهترین» اینه که بپذیریم چی بلدیم و چی بلد نیستیم و با حوصله در چیزهایی که بلدیم پیش بریم و در چیزهایی که بلد نیستیم، قدم بذاریم.

برای اینکار کتاب و غیره هست. یا حتی راهنماهای شروع ولی خب اگر فهرست کاملتری می خواین، پیشنهاد می‌کنم این فهرست با عنوان Every Programmer Should Know رو نگاه کنین. به نظرم خوبه این فهرست رو تگ کنین و هر وقت که بیکار بودین، یکیشون رو بخونین. بخصوص که بعضی‌هاش تازه اشاره‌ای است به فهرست‌های دیگه و البته برای ما متاسفانه بعضی‌هاش هم لینک است به کتاب‌های مختلف.

اگر دوست دارین برنامه نویس بهتری بشین، فهرست چیزهایی که هر برنامه نویس باید بدونه دوست شماست.

24 Jan 15:09

‫کتاب Entity Framework Core مختصر و مفید

by وحید نصیری

Entity Framework is Microsoft’s flagship Object/Relation Mapper, and the recommended way to access relational databases. Entity Framework Core is a complete rewrite from the “classic” Entity Framework, building on the new multiplatform .NET Core framework and adding the ability to connect to nonrelational data sources while keeping the features that made Entity Framework Code First so popular. In Entity Framework Core Succinctly, join Ricardo Peres to explore this new version of the O/RM, from getting set up to avoiding common traps. 

05 Dec 13:17

‫راهنمای نصب TFS 2018

by وحید نصیری

It’s ~90 pages of step-by-step instructions with screenshot on how to set up Windows Server 2016, SQL Server 2017, Team Foundation Server 2018, and a TFS2018 build server. 

05 Dec 13:02

‫کتابخانه hashID

by وحید محمّدطاهری

Identify the different types of hashes used to encrypt data and especially passwords.
hashID is a tool written in Python 3 which supports the identification of over 220 unique hash types using regular expressions. A detailed list of supported hashes can be found here.

$ ./hashid.py '$P$8ohUJ.1sdFw09/bMaAQPTGDNi2BIUt1'
Analyzing '$P$8ohUJ.1sdFw09/bMaAQPTGDNi2BIUt1'
[+] Wordpress ≥ v2.6.2
[+] Joomla ≥ v2.5.18
[+] PHPass' Portable Hash

$ ./hashid.py -mj '$racf$*AAAAAAAA*3c44ee7f409c9a9b'
Analyzing '$racf$*AAAAAAAA*3c44ee7f409c9a9b'
[+] RACF [Hashcat Mode: 8500][JtR Format: racf]  
05 Dec 13:02

‫چگونه ویدئو های Embed شده را از طریق ابزار f12 مرورگر ها دانلود کنیم

by مهدی ملائیان

How to download embedded videos with F12 Tools in your browser 

05 Dec 12:34

حالا صد در صد پونصد سوپرکامپیوتر سریع جهان از لینوکس استفاده می کنن

by جادی

لینوکس که ۲۶ سال قبل به دنیا اومد و دائما در حال گسترش قلمرو خودش است. حالا هم تاپ۵۰۰، اعلام کرده که همه ۵۰۰ سوپرکامپیوتر اول فهرست سریعترین سوپرکامپیوترهای جهان از لینوکس به عنوان سیستم عامل استفاده می کنن. دلایل این مساله پایداری، قابلیت گسترش و اسکیل شدن و البته آزاد بودن اونه. شایدم واقعا مهمترین چیز اون پشت، جامعه خوب نرم افزار آزاد باشه.

طبق آمار حدود ۱۵۰۰۰ برنامه نویس تا به حال روی کد کرنل کار کردن و همین امسال هر روز ۱۰هزار خط کد به کرنل اضافه شده، ۲۰۰۰ خط تغییر کرده و ۲۵۰۰ خط ازش حذف شده. فقط به این فکر کنین که به طور متوسط در هر ساعت کد کرنل ۸.۵ بار به روز می شه و فکر اینکه واقعا چه سیستم عامل دیگه ای ممکنه باهاش در تنوع و گستردگی کاربرد رقابت کنه رو از فکرتون بیرون کنین (:

نکته فرعی: حدود ۹۴ درصد از ۵۰۰ کامپیوتر سریع جهان، از پردازنده اینتل استفاده می کنن

21 Sep 07:59

‫datetime-picker شمسی مخصوص Angular

by وحید نصیری
npm install mds.angular.datetimepicker@latest --save

21 Sep 07:59

‫کتاب PHP Succinctly

by وحید محمّدطاهری

Known for its straightforward simplicity, PHP is an open source, general-purpose scripting language oriented for web development. In PHP Succinctly, author José Roberto Olivas Mendoza guides newcomers through PHP’s basics, which includes deployment, programming themes such as variables, decision making, arrays, functions, and databases, and the creation of a functional webpage that will connect to a database. By the end, you’ll be ready to join the vast community of PHP users around the world.

Table of Contents
 1. Introduction to PHP
 2. Deploying PHP
 3. PHP Basics
 4. Functions and File Inclusion
 5. Files and Databases
 6. A Contact List Website
 7. General Summary
 8. General Conclusions 
21 Sep 07:59

‫5 نکته برای بهبود کارآیی EF

by مهدی ملائیان

5 Entity Framework Performance Tips 

21 Sep 07:59

‫افزونه Settings Sync برای ذخیره و بازیابی تنظیمات vs code

by س محمدرضا برنتی

افزونه Settings Sync برای ذخیره و بازیابی تنظیمات سفارشی کاربر در ویژوال استدیو کد (vs code)
این افزونه اطلاعات تنظیمات سفارشی شما در ویژوال استدیو کد که در برخی موارد می‌تواند اطلاعات امنیتی باشد مانند اطلاعات ورود به sql server برای افزونه mssql را در یک فایل secret gist ذخیره می‌کند و تنها کافیست در گیت هاب حساب کاربری داشته باشید و یک توکن معتبر برای ساخت این فایل gist را بسازید و در اختیار این افزونه قرار دهید.

21 Sep 07:58

تله گارد

by مدیریت
امروزه با افزایش کاربرد پیام رسان تلگرام، تبلیغات مزاحم زیادی هم در حاشیه آن منتشر میشوند. به عنوان مثال ممکن است که در طول روز، به طور ناخواسته و بدون اجازه، بارها برنامه تلگرام شما برای عضویت در کانالها و…
29 Aug 16:20

نوشته‌ها و برچسب‌های اضافه روی بدنه خودروها، مشمول جریمه ۳۰ هزار تومانی- آیا این اقدام عملی است و چه پیامدهایی می‌تواند در بر داشته باشد؟

by علیرضا مجیدی
از دیروز خبر قابل تأملی در سایت‌های خبری منتشر شده است: بنا به اظهارات سرهنگ جهانی -معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا: نصب هرگونه علائم برچسب و نوشته از جمله استیکر، شعر و جملات فلسفی روی بدنه خودرو، جریمه ۳۰ هزار تومانی دارد. این روز‌ها برچسب‌ها و استیکر‌هایی با نماد‌های مختلف همچون نمادی از یک نوع ماده مخدر روی بدنه خودرو‌ها نصب می‌شود که نگاه رانندگان‌ خودرو‌های عبوری را به خود جلب می‌کند. گاهی این برچسب‌ها در قالب یک جمله روی خودرو نصب شده و رانندگان خودرو‌های عبوری برای خواندن، چندثانیه‌ای محو آن می‌شوند و همین امر موجب می‌شود راننده دچار حواس‌پرتی شده و این حواس‌پرتی احتمال بروز تصادف را افزایش می‌دهد. برابر قانون، هر خودرویی که اقدام به نصب استیکر و برچسب بر روی بدنه خودرو کند توسط عوامل پلیس اعمال قانون شده و ۳۰۰ هزار ریال جریمه خواهد شد. این اعمال قانون، مطابق کد تخلفی ۲۰۶۹ مصوب سال ۹۰ انجام می‌شود. این خبر از زاویه‌های مختلف قابل بررسی است: 1-میزان تلاش و پیگیری عملی این امر چقدر خواهد بود؟ آیا در مقام عمل فقط نوشته‌های حواس‌پرت‌کن و علایم و استیکرهای نامتعارف پیگیری می‌شوند یا اینکه دامنه پیگیری به نوشته‌های پشت‌کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها هم خواهد رسید؟ 2-اگر این قانون فقط پیام‌ها، علایم و نوشته‌ها حواس‌پرت‌کن را شامل بشود و نه همه‌شان را، در این صورت این سؤال پیش می‌آید که آیا اعمال قانون در گاهی اوقات با خطر سلیقه‌ای شدن، نمی‌تواند مواچه شود. مثلا فرض بفرمایید که در پشت برخی از کامیون‌ها عین یک بیت شعر از شاعران کهن ممکن است نوشته شده باشد که فی‌نفسه فاقد مشکل است، اما ممکن است راننده‌ای در پشت برای فهم مفهوم شعر لحظه‌ای درنگ کند. یا تصور کنید که این سال‌ها نوشتن جملاتی با بار مذهبی، اما پوسته‌ای و ساختارشکن، مد شده است. مثلا خطاب به دشمنان ائمه اطهار. در این صورت آیا وقعا پلیس می‌تواند مداخله کند یا به سبب معذورات و دانش از علاقه مذهبی راننده، از اعمال قانون خودداری می‌کند؟ 3-دوستی داشتم و دارم که می‌گفت همیشه یکی از سرگرمی‌های مسیر جاده برایش خواندن همین نوشته‌های پشت کامیون‌ها و اتوبوس‌ها بوده. با خواندن اینها، او برای خودش یک سرگرمی درست می‌کرد. خودش را جای راننده وسیله نقلیه می‌گذاشت و تصور می‌کرد که او چرا آن جکله یا بیت شعر را انتخاب کرده، داستان زندگی او را برای خودش می‌نوشت و روزی را بازسازی می‌کرد که او به کارگاه رفته و درخواست کرده که این جمله یا شهر روی بدنه وسیله‌ای نوشته شود. 4-دل‌نوشته‌های پشت خودروها، البته گاهی چیزی فراتر از نوشته‌های حاکی از سوخته‌دل بودن راننده‌ها، رنج‌هایشان یا احیانا حس شوخ‌طبعی‌شان دارند. آنها برآیند فرهنگ عامه و غیررسمی هستند. 5-این نوشته‌ها البته برخی اوقات باعث تداعی خاطرات فراموش‌شده یا واپس‌رانده شده راننده‌ها و مسافران می‌شدند. به آنها یادآوری می‌کردند که سال‌ها یا دهه‌ها پیش چه سفرهای مشابهی داشتند و یا صفحاتی از زندگی را می‌گذارنده‌اند. 6-جالب است بدانید که تا حالا تلاش‌هایی برای جمع‌آوری همین جملات و اشعار پشت کامیونی در قالب کتاب‌هایی شده بود. الان حضور ذهن ندارم، اما چند بار مطالبی در مورد انتشار چنین کتاب‌هایی خوانده بودم. 7- در موارد معدودی مشاهده کرده بودم که برخی از شرکت‌های روی کامیون‌ها و وسایل نقلیه خود QR کد، نصب می‌کنند. حالا معلوم نیست که این QRکدها هم مشمول این قانون می‌شوند یا خیر. البته احتمالا می‌دانید در برخی کشورها مثل پاکستان، سنت ماشین‌نویسی و ترسیم نقاشی‌های سنتی روی آنها، از ایران هم رواج بیشتری دارد:  
29 Aug 16:01

‫نمایش تکنولوژی‌ها، فریم‌ورک‌های استفاده شده و ابزارها در سایت‌ها با افزونه گوگل‌کروم

by امین پارسا

افزونه WhatRuns برای نمایش تکنولوژی‌ها، فریم‌ورک‌های استفاده شده و ابزارها در سایت‌

Discover what runs a website. Frameworks, Analytics Tools, Wordpress Plugins, Fonts - you name it

18 Aug 19:45

حمیدرضا صدر کمتر متضرر می‌شد، اگر از فضای ابری استفاده می‌کرد!

by علیرضا مجیدی
امروز خبر ناراحت‌کننده‌ای در مورد حمیدرضا صدر خواندم: گویا منزل این نویسنده و مفسر «متفاوت» فوتبال کشورمان، مورد سرقت قرار گرفته و در این میان چیز ناراحت‌کننده‌تر برای ایشان این بوده که لپ‌تاپ و هاردهای ایشان هم مورد جزو موارد سرقتی بوده است. خود ایشان گفته‌اند که اینها ثمره یک عمر تلاش و زحمت برای جمع آوری مطالب و عکس‌های استثنایی فوتبال ایران بوده و شامل تصاویر، متن‌ها و بریده جراید قدیمی است که برای او ارزش معنوی زیادی دارد. خب این خبر برای کلیه کسانی که تا به حال یک آرشیو ارزشمند از فایل‌های شخصی را به این صورت یا به صورت خرابی هارد از دست داده‌اند، نمود بیشتری دارد. متأسفانه این سناریو مدام تکرار می‌شود. خود من حدود دو سال پیش یک ترابایت اطلاعات که البته بیشتر شامل برنامه‌های ضبط شده تلویزیونی، مستند و فیلم بود، را به صورت کامل به خاطر خرابی هارد از دست دادم. مشکلی که ما داریم این است که هنوز فرهنگ و دانش استفاده از فضاهای ابری را نداریم.

مشکل در 4 چیز است:

1-تصور می‌کنیم که اطلاعات ما همیشه روی هارد یا DVDها مصون می‌ماند. 2- به صورت فرهنگی و با توجه به حافظه تاریخی، می‌ترسیم دیتای خود را به جز در یک جای فیزیکی در نزدیک خودمان، در جای دیگری هم ذخیره کنیم. 3- اینترنت ما کند یا پرهزینه است. 4-نمی‌توانیم وقت خود را برای مرتب کردن فایل‌ها و ارسال فایل‌های مهم به فضاهای ابری مدیریت کنیم. اما من و شما باید کم کم عادت کنیم که دست‌کم در مورد اطلاعات بسیار پرارزش، آنها را دست‌کم وارد یک فضای ابری ایمن کنیم. چه فضاهای ابری‌ای را پیشنهاد می‌کنم؟

1-دراپ‌باکس:

دراپ‌باکس قدیمی و امتحان‌پس داده است و 2 گیگ فضای رایگان پایه به شما می‌دهد، اما این فضای رایگان تا 16 گیگ هم با اقداماتی مثل لینک کردن دراپ‌باکس در شبکه‌های اجتماعی قابل افزایش است. شما می‌توانید با پرداخت حدود 10 دلار در ماه، یک فضای یک ترابایتی دراپ باکس را داشته باشید و در این صورت امکاناتی مثل بازیابی فایل‌هایی که پاک کرده‌اید یا داشتن نسخه‌های مختلف یک فایل را هم خواهید داشت. البته ترفندها و ویژگی‌های دراپ‌باکس خیلی بیشتر از اینهاست و من در اینجا فقط می‌خواهم یک فهرست از فضاهای ابری خوب را به شما معرفی کنم.

2- گوگل درایو

دارندگان گوشی‌های اندرویدی که باید گوگل درایو را حتما بشناسند. خیلی‌ها با گوگل درایو نسخه‌های باکیفیت عکسشان را ذخیره می‌کنند. متأسفانه نسخی وبی گوگل درایو، البته به اعتقاد من چندان رابط کاربری خوبی ندارد و من خودم بیشتر ترجیح می‌دهم از برنامه ویندوزی، به جای نسخه تحت وب گوگل داریو استفاده کنم. میزان فضای رایگانی که گوگل داریو می‌دهد، 15 گیگ است.

3- مگا

مگا که می‌گویم یاد روزهای باستانی مگاآپلود می‌افتم. یادش به خیر، یک زمانی چقدر فایل از مگاآپلود دانلود می‌کردیم! بعد از یک رشته حوادث مفصل که در این مختصر فرصت ذکر آنها نیست، مگا از دل مگاآپلود نابود شده، متولد شده و اتفاقا سرویس ابری خوبی است. مگا، ادعا می‌کند که همه فایل‌های شما را رمزنگاری می‌کند، آن هم در سطح موبایل شما و قبل از اینکه فایل‌ها وارد سرور مگا بشوند! مگا، 50 گیگ فضای رایگان می‌دهد.

4- وان داریو:

وان داریو را سابقا اسکای‌داریو می‌گفتند. همان طور که می‌دانید وان داریو با ویندوز 10 ادغام شده است. شما حتی لازم نیست در محیط ویندوز برای کار با آن برنامه اضافه‌ای دانلود کنید. در ضمن اپلیکیشن اندروید و iOS آن هم موجود است و حتی یک برنامه برای کاربران مک هم دارد. وان داریو، 50 گیگ فضای رایگان می‌دهد.

5- آی‌کلاد

اپلی‌ها آی‌کلاد را کاملا می‌شناسند. این فضای ابری 5 گیگ فضای رایگان می‌دهد.

6- باکس

من از باکس، حتی پیش‌تر از دراپ باکس استفاده می‌کردم. این سرویس 10 گیگ فضای رایگان می‌دهد.
اینها سرویس‌های ابری مشهوری هستند که من اینجا فهرست کردم. حالا سوال این است که شما از کدام فضای ابری به جز اینها استفاده کرده‌اید و یا سرویس ابری ایرانی برای ذخیره فایل‌ها می‌شناسید که ویژگی‌های خوبی داشته باشد و قابل اعتماد باشد.
18 Aug 19:42

ظهر دیتابیس‌های مبتنی بر جی پی یو

by جادی

چیزی که در این سال ها بسیار بی سر و صدا در دنیای کامپیوتر جلو اومد و کم کم گستره اش رو به بخش های مختلف تحمیل کرد، جی پی یو بود. الان حتی سرویس دهنده های کلاود دارن سرویس های جی پی یو ارائه می دن و حالا حتی به نظر می رسه در دنیای دیتابیس هم وارد شدن. مزیت اصلی جی پی یو در مقایسه با سی پی یوهای سنتی وقتی ظاهر می شه که بخواین کارهای تکراری رو روی حجم عظیمی داده انجام بدین. جی پی یو ها می تونن هزارها هسته داشته باشن و پهنای باند زیاد روی هر کور پس در جاهای مختلف گزینه های برنده شدن از جمله توی یادگیری ماشین و ماین کردن بیت کوین.

ولی دیتابیس چی؟ توی کاربردهای جدید خیلی از دیتاهای ما نیاز به پروسس شدنی بیشتر از قبل دارن. مثلا فرض کنین من یک استوریج هدوپ دارم که اطلاعاتی رو نگهداری میکنه که در هر بار درخواست باید پردازش بشن. نمونه واقعی سیستم پست آمریکا است که با داشتن ۱۵۴ میلیون آدرس و تقریبا ۲۰۰هزار مسیر پست لازمه در هر لحظه بتونه مکان هر پستچی رو حساب کنه. چنین کاری اول نیازمند دریافت کلی اطلاعات است و بعد پروسس اون اما چی می شه اگر یک دیتابیس مبتنی بر جی پی یو دیتا در همون سری ای که بازیابی می شه، پروسس هم بشه و سیستم پست بتونه برای هر بسته زمان تقریبی دریافت رو اعلام کنه؟ این مساله واقعا عملیاتی شده و داره کار میکنه. نمونه های دیگه بانک ها هستن و سکتورهای اقتصادی ای که اطلاعات زیادی رو ذخیره و دائما پردازش می کنن و سوییچ کردنشون به دیتابیس های جی پی یو، جواب خوبی داده.

پیاده سازی های فعلی اکثرا مبتنی بر دیتابیس های کلاسیکی هستن که کنارشون جی پی یوهایی هست برای پروسس اطلاعات ولی حدس زده می شه اینها به هم نزدیکتر بشن و سیستم هایی داشته باشیم که خود دیتابیس مسوولیت پروسس دیتا رو هم بر عهده بگیره.

17 Aug 13:43

‫Continuous Delivery چیست ؟

by امید شریعتی

Continuous Delivery یا (CD)، رویکردی در مهندسی نرم افزار است که تیم‌ها را قادر می‌سازد نرم افزار تولید شده را به روشی سریع و مطمئن برای انتشار و تحویل آماده کنند. Continuous Delivery توانایی اعمال تغییرات در محیط عملیات در هر لحظه با روشی سریع و مطمئن و به طور کاملا پایدار می باشد. این تغییرات شامل همه انواع آن از جمله تغییرات پیکربندی در نرم افزار، زیرساخت و پلتفرم، افرودن ویژگی‌های جدید، رفع باگ و خطا‌ها می‌شود...

12 Aug 20:38

انقلابی که Unpaywall ایجاد کرد! افزونه‌ای که با آن می‌توانید دسترسی رایگان به میلیون‌ها مقاله علمی داشته باشید!

by علیرضا مجیدی
اگر همه دانشمندان و شهروندان این کره خاکی، به صورت فراگیر، دسترسی آزاد و رایگان به مقالات علمی داشتند، شاید تحولی در پیشرفت دانش رخ می‌داد. اما در مقام عمل، چنین دسترسی آزادی وجود ندارد. البته بسیار از ما، واقعا منکر کپی‌رایت و حقوق مؤلفان و ناشران نیستیم، اما در این بین ما حتی به مقالاتی که نسخه رایگان آنها توسط خود نویسندگان در وب قرار داده شده، به سختی می‌توانیم دسترسی پیدا کنیم. Unpaywall آمده است که دقیقا همین مشکل را برطرف کند. این افزونه در ابتدای ماه میلادی جاری برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس عرضه شده است. هزینه توسعه آن را بنیاد ملی علوم و بنیاد آلفرد پی اسلون متقبل شده است و هنوز چیزی نشده خیلی‌ها آن را یک افزونه کاملا انقلابی ارزیابی کرده‌اند. بعد از نصب این افزونه، یک علامت قفل، در سمت بالای نسخه محدود مقالات نمایش داده می‌شود. اگر این افزونه بتواند نسخه رایگان کامل را پیدا کند، رنگش از خاکستری به سبز تغییر پیدا می‌کند و این طوری می‌توانید نسخه PDF مقاله را دانلود کرده و بخوانید. همچنین اگر رنگ آن طلایی بشود به معنی این است که لیسانس دسترسی آزاد به مقاله، از قبل وجود داشته است. این افزونه کاملا قانونی عمل می‌کند و کارش را با جستجو در دیتابیس‌ها، نسخه‌های رایگان پیش از انتشار رسمی و نهایی مقالات و نیز سایت‌های دانشگاهی انجام می‌دهد. خاطرنشان می‌کنیم که این افزونه هیچ نسبیتی با افزونه  دیگری به نام Sci-Hub ندارد. این افزونه اخیر با تکنیک‌هایی که می‌توان به آن غیرقانونی گفت، مقالات را از سایت‌های ناشران «اسکرپ» می‌کرد. گرچه این افزونه نتایج خوبی به دست می‌دهد، اما کارش هم قانونی نیست. خود توسعه‌دهندگان Unpaywall مدعی هستند که در 65 تا 85 درصد موارد با استفاده از آن می‌توان به نسخه کامل رایگان مقالات رسید. لطفا از این افزونه استفاده کنید و نظر خودتان را با ما در میان بگذارید. منبع
08 Aug 09:21

‫75 ابزار انیمیشن سازی در وب که باید تجربه کنید

by مهدی ملائیان

75 Web Animation Tools You Have to Try  

08 Aug 09:21

‫کتابخانه DatePicker برای نمایش تاریخ شمسی

by سید امید موسوی

Demo 

23 Jun 17:57

ممکنه چند دقیقه وقتتون رو بگیرم؟

by امیر مهرانی

به‌نظرم شیوه‌های آموزش و ارائه‌ی محتوا در زمینه‌ی توسعه‌ی فردی باید تغییر کنه. این جمله مدت‌هاست که در ذهنم هست. روش‌های مختلفی رو هم در این مدت تست کرده‌ام. بعضی‌ها موفق بوده و بعضی‌‌ها هم ناموفق. اما کماکان باور به این تغییر پابرجاست و باید در این زمینه نوآوری اتفاق بیافتد.

در ماه‌های اخیر با همراهی دوستان روی پروژه‌ی کوله‌پشتی کار کرده‌ایم تا بتونیم به ایده‌های خوبی منطبق با نیاز مخاطب برسیم. برای این‌که این مسیر رو تکمیل کنیم، می‌خوام خواهش کنم که چند دقیقه‌ای از وقتتون رو به ما بدید و پرسش‌نامه‌ زیر رو تکمیل کنید. قطعا نظر شما می‌تونه بسیار موثر باشه. ممنون.

در صورتی‌که فرم زیر قابل مشاهده نبود از این لینک استفاده کنید.

 

Loading…

نوشته ممکنه چند دقیقه وقتتون رو بگیرم؟ اولین بار در امیر مهرانی پدیدار شد.

23 Jun 13:50

پروژه منبع باز Google Batch Image Downloader

by محمد شمس

برای اکثر برنامه نویسها، استفاده از موتور جستجوی گوگل به عنوان منبع دریافت تصاویر یک کار عادی و معمول، محسوب میشود. دریافت انواع لوگو و آیکون، تصاویر png، انیمیشن های مختلف، تصویر چهره، header و footer و غیره، همه جز تصاویری هستند که به صورت مکرر مورد نیاز برنامه نویسها خواهند بود.

البته نمیتوان این مورد را نادیده گرفت که دریافت و ذخیره تصاویر به تعداد زیاد، فرآیندی سخت و زمانبر دارد. به همین دلیل وجود ابزاری که این کار را به صورت خودکار انجام دهد، ارزشمند است.

به همین دلیل بنده ابزاری را طراحی کردم که با مشخص نمودن ویژگی های تصاویر مورد نیاز، مطابق با Advanced Image Search در خود Google Image، آنها را دریافت و ذخیره نماید.

روش کار بسیار ساده است، فقط مشخصات عکس و کلمات کلیدی را و تعداد تصاویر مورد نیاز را وارد کنید، بقیه کارها به صورت خودکار انجام میشود.

ابزار Google Batch Image Downloader به صورت open source در پایگاه Github منتشر شده است. بنده این ابزار را با استفاده از Java طراحی کرده و کلیه کتابخانه های مورد استفاده را نیز در پوشه lib قرار داده ام.

بنده از IntelliJ به عنوان IDE توسعه استفاده نموده ام. اما در صورت تمایل به کامپایل یا توسعه این ابزار، از IDE های دیگری مانند Eclipse یا Netbeans هم به سادگی میتوانید استفاده کنید.

 چند مثال و راهنمای برنامه:

Examples:

 • java -jar Gbid.jar -f input.txt –size larger:vga –domain www.mshams.ir –color specific:red
 • java -jar Gbid.jar -f input.txt –size large –type photo -n 15 -v
 • java -jar Gbid.jar -p “action script” –size large –domain www.mshams.ir
 • java -jar Gbid.jar -p “white lion” –size small –ext png –type photo –color transparent
 • java -jar Gbid.jar -p “logo linux” -v -n 40 –size small –ext png –color transparent

Usage:

[-v|–verbose] [-h|–help] [-?] [(-p|–phrase) ] [(-f|–file) ] [(-t|–thread) ] [(-n|–num) ] [(-d|–domain) ] [–type ] [–ext ] [–aspect ] [–rights ] [–size size:option ] [–color color:option ]

Switches:

[-v|–verbose]

Set verbose mode for output.

[-h|–help]

Show help screen.

[-?]

Show help screen.

[(-p|–phrase) ]

Double qouted search phrase. Ex: -p “White lion”

[(-f|–file) ]

Input file name.

[(-t|–thread) ]

Maximum working threads. (default: 3)

[(-n|–num) ]

Number of results. (default: 10)

[(-d|–domain) ]

Define search domain. Ex: -d www.mshams.ir

[–type ]

Define image type, possible values are:[face, clipart, lineart, photo,
animated].
Ex: –type face

[–ext ]

Define image file extension, possible values are:[jpg, ico, bmp, svg,
gif, png, webp].
Ex: –ext bmp

[–aspect ]

Define image aspect ratio, possible values are:[square, wide,
panoramic, tall].
Ex: –aspect tall

[–rights ]

Define image copyrights, possible values are:[reuse, com_reuse_modify,
reuse_modify, com_reuse].
Ex: –rights com_reuse

[–size size:option ]

Define image size, possible values are:[small, larger, large, icon,
medium, exactly].
Ex: –size medium

For larger mode there are other options:[qsvga, 70mp, 40mp, svga, 15mp,
vga, xga, 12mp, 2mp, 10mp, 20mp, 4mp, 6mp, 8mp]
Ex: –size larger:qsvga

For exactly mode weigth and heigth needed
Ex: –size exactly:640,480

[–color color:option ]

Define image coloe, possible values are:[color, nocolor, specific,
transparent].
Ex: –color transparent

For specific mode there are other options:[orange, red, pink, gray,
green, blue, white, black, yellow, purple, teal, brown]
Ex: –color specific:green

19 Jun 19:01

داستان پرینترها و کدهایی که سال‌هاست برای ردیابی، روی کاغذ چاپ می‌کنند

by علیرضا مجیدی

اصل قضیه اصلا چیز تازه‌ای نیست و ما سال‌ها پیش در «یک پزشک»، در مطلبی در مورد آن نوشته بودیم. شاید شما از این مطلب آگاه باشید و شاید هم نه:

در سال ۲۰۰۴، زمانی که پرینترهای رنگی هنوز چیزهای تازه‌ای بودند، مجله پی‌سی ورلد مقاله‌ای منتشر کرد که عنوانش این بود: دولت از فناوری پرینترهای رنگی لیزری برای پایش اسناد استفاده می‌کند.

این یکی از نخستین مقاله‌هایی بود که به این حقیقت اشاره کرده بود. در این مقاله اشاره شده بود که پرینترهای رنگی به صورت نامحسوس و در قالب چاپ نقاط رنگی زردرنگ که با چشم غیرمسلح قابل شناسایی نیستند، اطلاعاتی شامل شماره سریال پرینتر، تاریخ و زمان چاپ سند را روی آن چاپ می‌کنند. الگوهای چاپ شده، کمتر از یک میلیمتر اندازه دارند.

این هفته دوباره این مطلب، در اخبار مورد توجه قرار گرفت. چرا؟

چون یک گزارش فوق سری از سازمان امنیت ملی آمریکا یا NSA درز کرد و در مطبوعات چاپ شد. متعاقب این امر، ظرف فقط یک ساعت FBI، موفق شد که شخصی را که اخبار را به بیرون درز داده دستگیر کند. این شخص یک پیمانکار ۲۵ ساله به نام ریلتی لی وینر بود.

در ابتدا گمان می‌رفت که مقامات با استفاده از همین کدهای زرد روی اسناد چاپ شده که اسکن شده بودند و به مطبوعات ارسال شده بودند، توانسته‌اند وینر را دستگیر کنند. اما بعدا مشخص شد که نیازی به آنالیز سند پیدا نشده، چرا که مقامات می‌دانستند که آن سند را تنها ۶ نفر تا حالا پرینت گرفته‌اند و با توجه به اینکه خانم وینر از محل کارش، ایمیلی به نشریات ارسال کرده بود، به آسانی لو رفته بود.

محتوای خبر فوق سری این بود که نظامیان روسیه با استفاده از فیشینگ ایمیلی، سرویس‌های فرایند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را هدف قرار داده بودند.

پژوهشگران امنیتی بعدا سند را بررسی کردند و از روی آن شماره سریال و تاریخ و ساعت سند را پیدا کردند: ۹ می سال ۲۰۱۷، ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه صبح.

اما دقیقا از چه زمانی این فناوری وارد پرینترها شده است؟

منبع مقاله سال ۲۰۰۴ مجله پی سی ورلد، شخصی بود به نام پیتر کرین. او پژوهشگر ارشد شرکت زیراکس در آن زمان بود. در آن زمان راهبرد شرکت این بود که به صورت اولیه و تا زمانی که از سوی مشتری‌ها پرسشی نشده، اطلاعاتی در این مورد ندهند.

زمانی که پرینترهای رنگی همه‌گیر شدند، دولت‌های بیمناک شدند که از این فناوری سوء استفاده شود، مثلا از آن برای چاپ اسکناس تقلبی استفاده شود. راه حل اولیه را ژاپنی‌ها یافتند که همین فناوری چاپ نقاط زردرنگ یا استگانوگرافی بود. استاگنوگرافی یا نهان‌کاری کلا به درج اطلاعات پنهانی در اسناد متنی، ویدئویی و تصویری اشاره دارد.

شرکت فوجی که شریک اقتصادی دیرین زیراکس بود، نخستین شرکتی بود که از این فناوری استفاده کرد. در واقع دستگاه‌های کپی فوجی و زیراکس از خیلی وفت پیش از این فناوری استفاده می‌کردند تا اینکه در نیکه دهه ۱۹۸۰، این فناوری به پرینترهای رنگی هم راه پیدا کرد.

البته در امریکا هیچ قانونی وجود ندارد که بر اساس آن شرکت‌های سازنده مجبور باشند، فناوری رهگیری به کمک نقاط رنگی را در محصولات خود بگنجانند. اما این شیوه مبدل به یک عمل استاندارد شده است، چرا که بسیاری از کشورها در صورتی که پرینتر از این فناوری استفاده نکند، از ورود آن به بازار خود ممانعت به عمل می‌آورند.

اما این تنها فناوری امنیتی زیراکس نبود! فناوری امنیتی دیگر این بود که اگر کسی سعی می‌کرد اسکناس چاپ کند، دستگاه از روی کدهای امنیتی مندرج روی اسکناس، متوجه قضیه می‌شد و دستگاه به صورت خودکار خاموش می‌شد.

در سال ۱۹۹۴، دولت آمریکا از زیراکس خواست که همین فناوری برای پیشگیری از چاپ اسناد سری استفاده شود.

اما مشخص است که دولت‌ها از این فناوری می‌توانند سوء استفاده هم بکنند. مثلا ممکن است شهروندانی که اقدام به چاپ مقالات سیاسی یا دعوت به گردهمایی‌های اعتراضی بکنند با استفاده از آن دستگیر شوند. از سوی دیگر شخصی را در نظر بگیرید که اسناد پزشکی یا قانونی خصوصی‌اش را برای مشاوره خصوصی پرینت گرفته و ارائه کرده است، با استفاده از همین فناوری ممکن است پیدا کردن او ساده شود و حریم خصوصی‌اش به خطر بیفتد.

در حالی که پیدا کردن و رمزگشایی کدهای مخفی مندرج در اسناد توسط برخی‌ها پرینترها نسبتا آسان است، پرینترهایی هم هستند که با استفاده از نسل دوم این فناوری کار پیدا کردن و رمزگشایی از نقاط رنگی را خیلی دشوارتر کرده‌اند.

منبع

19 Jun 19:01

مؤسس پایریت بی -پیتر سونده- فضای کنونی اینترنت را نقد می‌کند: زاکربرگ بزرگ‌ترین دیکتاتور دنیا!

by علیرضا مجیدی
پیتر سونده

در آغاز، اینترنت، جایی ایده‌آلیستی بود و به نظر می‌رسید که همه در آن با هم مساوی‌اند. اما دنیا بد عمل کرد و ما به صورت پیوسته اینترنت را بیشتر و بیشتر متمرکز کردیم و قدرت را از کاربران گرفتیم و به دست شرکت‌های بزرگ دادیم و واقعیت ناگوار این است که ما اکنون دیگر نمی‌توانیم این جریان را اصلاح کنیم، فقط می‌توانیم چیزی که هست را کمتر هراسناک کنیم.

اینها پایه سخنان مؤسس پایریت بی-پیتر سونده- بودند که در همایشی در بوداپست بیان کرد.

به باور او مردم در شرایط حاضر بیشتر روی آنچه بعدا رخ خواهد متمرکز هستند، در صورتی که باید روی چیزی که همین حالا در حال رخ دادن است متمرکز شوند. آنها در مورد آینده دیجیتال هراس‌انگیز فردا نگران هستند، در صورتی که باید مواظب همین شرایط بد حاضر باشند.

سونده گفت که:

ما کنترل همه اطلاعات خودمان را به شخصی به نام مارک زاکربرگ دادیم. او بزرگ‌ترین دیکتاتور دنیاست، چرا که از سوی کسی انتخاب نشده است.

ترامپ به لطف اطلاعاتی که زاکربرگ پراکنده کرد، روی کار آمد. برای همین است که من معتقدم که ما از همین حالا در آن آینده تخیلی هراس‌انگیز هستیم.

برای اثبات متمرکز شدن اینترنت، سونده به خرید همه شرکت‌ها و سایت‌های مهم دنیا توسط پنج شرکت آمازون، گوگل، اپل، مایکروسافت و فیس‌بوک اشاره کرد.

او از مجازی شدن همه چیز نالان است و شکایت از این دارد که محصولات ما دیگر، محصولات واقعی نیستند و ما دوست داریم همه چیز را مجازی کنیم. اوبر، علی بابا و Airbnb مثال‌هایی در این مورد هستند.

انتقاد سونده این است که شرکت‌های بزرگ، به جای اینکه اول نیازهای واقعی مردم را در نظر بگیرند، به سود خود می‌اندیشند.

سونده بر این باور است که اگر ما می‌خواهیم در ناکجاآبادهای تحت رهبری شرکت‌های بزرگ زندگی نکنیم، باید بحث‌های اخلاقی را به دنیای فناوری و مالکیت بیاوریم.

منبع

06 Jun 20:12

۸ ابزار ضروری برای شروع و راه اندازی کار هر کارآفرین

by مهدی بهزادی منش

برسام
برسام - زندگی به سرعت فناوری

اگر شما در میانه راه اندازی و یا اجرای یک مورد عملیاتی شده از کار هستید، از قبل می دانید هیچ کمبود ابزارها، خدمات و برنامه هایی که بتوانند با همه امکاناتشان از جمله طراحی، بازاریابی، عملیات و فروش محصول و یا حتی شرکتتان، به شما کمک کنند، وجود ندارد.

اما آن گزینه ها می تواند گران و خسته کننده باشد، به خصوص برای کسی که قبلاً نیز سرش کلاه رفته است. با کمبود زمان و منابع، نگاه به یک منبع خارجی جهت مشاوره در مورد بهترین از بهترینها، بسیار ارزشمند تلقی می شود.

8 ابزار ضروری برای شروع و راه اندازی کار هر کارآفرین
8 ابزار ضروری برای شروع و راه اندازی کار هر کارآفرین

این یکی از موارد بسیاری است که ما از هزاران نفر از صاحبان کسب و کارهای کوچک و کارآفرینانی که کاربران دامنه ۹۹designs.com ، بزرگترین بازار آنلاین جهان برای طراحی گرافیک، هستند شنیده ایم. با در نظر گرفتن نظرسنجی این کاربران، به همراه چندین تن از مشاوران و تاثیرگذاران کسب و کارهای کوچک، یک لیست از خدمات آنلاین، ابزار ارزان و رایگان و یا برنامه هایی که هر کارآفرین باید در موردش بداند گردآوری کرده ایم:

– برای همکاری و ارتباط :

۱) Slack

اسلاک (Slack) بهترین راه برای برقراری ارتباط سریع در گروه و یا یک به یک است، بحث ها را بر اساس موضوع سازماندهی می کند و همه چیز را در یک مکان جمع آوری می کند و لذا پیدا کردن هر چیز در آن آسان است.

صرفه جویی در زمان آن بعضاً باورپذیر نیست و این که لازم نیست که برای هر جمله سریعی که با تیم خود رد و بدل می کنید، یک ایمیل ارسال کنید. البته، اسلاک همراه با یک برنامه تلفن همراه و ادغام با یک دسته از برنامه های دیگر که شما احتمالاً در حال حاضر نیز از آنها استفاده می کنید قابل ارائه است و برای کاربران خاصش امکان تماسهای صوتی و تصویری را نیز فراهم می کند.

اسلاک برای کاربرانی که پول پرداخت کرده اند، بسیاری از ویژگی ها و امکانان اضافی دیگری نیز ارائه می دهد، اما نسخه رایگان آن به احتمال زیاد بسیاری از نیازهای شما را به عنوان یک کارآفرین تازه کار، برآورده خواهد کرد.

۲) Google Hangouts

هنگامی که این ابزار به ویدئو کنفرانس می آید، خیلی ساده اجرا می شود، به خصوص اگر شما از گوگل سوئیت استفاده کنید. این برنامه رایگان بوده و آسان در جیمیل راه اندازی می شود. شما هنوز هم باید با طرف های دیگر قبل از برنامه ریزی یک جلسه هماهنگی کنید، هرچند بر روی کامپیوترهایی که گوگل سوئیت فعال ندارند، کار نمی کند.

– مدیریت پروژه:

۳) Trello

Trello ساده ترین و مشترک ترین راه برای سازماندهی، تجسم، اختصاص و نظارت بر وظایف به عنوان یک تیم را فراهم می کند. این ابزار پروژه ها و وظایف را به شکل موضوعات، که به صورت لیست نوشته شده اند و به نوبه خود نیز از وظایف تشکیل می شوند، سازماندهی می کند.

این ابزار برای صرفاً مدیریت پروژه خیلی بزرگ است و لذا همچنین برای طوفانهای مغزی (تکنیک بلند فکر کردن در تجارت)، برنامه ریزی دستور کار و هر نوع فعالیت های مبتنی بر لیست وظایف نیز مورد استفاده است. مانند اسلک، Trello نیز در عمل تمام نیازهای یک تیم کوچک را به صورت رایگان برآورده می کند.

۴) Asana

این ابزار مورد تایید کاربرانی است که در ساخت وب سایت های تجارت الکترونیک از آن استفاده کرده اند. ظاهر آن بسیار بصری بوده و برای یک کاربر جدید که تازه با آن آشنا می شود، آسان است و به ویژه برای کار با برنامه نویسان و کاربران از راه دور در مناطق زمانی مختلف، مفید است

– ارائه در همایشها:

۵) Prezi

Prezi ایجاد ارائه های واقعاً پویا، مانند فیلم را امکان پذیر می کند و شما را از اتلاف بودجه و منابع بیشتر محفوظ نگه می دارد. اما یک مشکل این است که فرمت کاربردی در این برنامه، با هر ساختار دلخواه محتوای ذهنی که برای ارائه دارید، کار نمی کند. یک نوع از این ساختار که در آن جواب می دهد، دادن عکس کامل برای اولین بار، و سپس رفتن عمیق تر به هر قطعه از این پازل است.

در ضمن می توانید محتوای ارائه خود را در giphy.comو با جایگزین کردن تصاویر تکراری و کلیک خورده با عکسی رایگان از این وب سایت تصاویر عمومی بزرگ، عمومی تر کنید.

– برنامه ریزی و تقویم:

۶) Calendly

این برنامه شما را قادر به تبدیل جست و خیز آزار دهنده زنجیره ایمیل به برنامه تماس و جلسات می کند. به شما اجازه می دهد لینک تقویم خود را با هر کس که انتخاب می کنید و اجازه می دهید به اشتراک بگذارید تا آن دسته از مردم به طور مستقیم در تقویم شما یادداشت کنند.

آنها با تمام ایمیل هایتان همگام سازی شده و در راستای حل تداخلات زمانی، شما می توانید مقرراتی وضع کنید که افراد چه زمانهایی را رزرو کنند. هنگامی که یک جلسه رزرو می شود، به صورت خودکار دعوت فوق به تقویم هر دو نفر فرستاده می شود. مردم ویژگی ای را که آنها را قادر می سازد یک نمونه از تقویم خود را بسازند و از آن در وب سایت خود، برای برنامه ریزی آسان تر دموی محصول استفاده کنند، می پسندند. ویژگی های اساسی این برنامه رایگان هستند.

۷) x.ai

با x.ai، دستیار شخصی خود “امی اینگرام” مراقبت تمام برنامه ریزی های جلسات شماست. از آنجا که امی در تشخیص انسان و درک متن در ایمیل متبحر است، می تواند مباحثه راه انداخته و سوالات درست را از فرد دیگر، به منظور هماهنگی جزئیات جلسه، از طرف مقابل بپرسد. همه کاری که شما باید انجام دهید قرار دادن امی در CC ایمیل است، و او در صورت نیازخود وارد مکالمه ایمیل خواهد شد. تا پنج بار در ماه استفاده از آن رایگان است.

– دیگر کمک اداری:

۸) HelloSign

با HelloSign، شما می توانید اعمال خسته کننده چاپ و اسکن را فراموش کنید. با این ابزار، شما می توانید پر کردن، ثبت نام و به اشتراک گذاری فرم ها و اسناد ، حتی آنهایی که الزامات قانونی دارند را انجام دهید. به عنوان یک کارآفرین، اینها می تواند راهکارهایی برای امضای موارد کار، جلب موافقت مشاورها، بستن قرارداد کار مترجم آزاد و هر چیز دیگری باشند که وکیل شما ممکن است سر راه خود داشته باشد.

HelloSign برای تا سه سند در ماه رایگان است.

بدیهی است، این لیست فقط توجه به نوک کوه است. خدمات بزرگ جدیدتر و ابزارهای نوین هر روزه عرضه می شوند. به نظر شما چه برنامه ها و یا ابزارهای دیگری هست که به عنوان یک کارآفرین، شما نمی توانید بدون آنها کار کنید؟

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

۸ ابزار ضروری برای شروع و راه اندازی کار هر کارآفرین
مهدی بهزادی منش