Shared posts

07 Mar 22:35

Az innováció tesztelésének alapmódszerei

by Boros Norbert

Manapság innoválni viszonylag kockázatmentesen és költséghatékonyabban lehet annak köszönhetően, hogy egyszerűvé vált az üzleti ötletek, innovációk tesztelése.

A teszteléssel kapcsolatban talán mind a mai napig él a tévképzet, hogy az egy költséges valami, amely legjobb esetben is egy nagy fejlesztési, innovációs projekt végén érkezik, és ezen a ponton a kész terméken már késő a változásokat végrehajtani. 

Ez az egyébként 20. századi fejlesztésekre rendkívül jellemző lineáris szemlélet meglehetősen kudarckerülővé tette az innovációkat, hiszen, ha elbukott az ötlet az csak akkor derült ki, ha már kikerült a nagyközönség elé.

Valójában a kudarc elkerülhetetlen az innovációban, és ötleteink 90%-a valószínűleg nem fog működni. A kulcs itt az “okos kudarc”: ha bukunk a lehető legkorábban és legolcsóbban bukjunk, fontoljuk meg a bukás tanulságait, azok alapján pedig finomítsuk az ötletet – vagy a probléma újraformálása után hozzunk új megoldást – , és nem mellesleg a tanultakat osszuk meg a szervezettel. 

A digitális technológiáknak köszönhetően ma már gyorsan, könnyen és olcsón tudjuk tesztelni az új ötleteket, sőt a piacra dobott innovációkat is folyamatosan csiszolni lehet és kell is a piacradobás után. 

A feltételezések kategóriái 

Korábbi cikkemben írtam arról, hogy a business model canvas, mind a vágyottság, mind az üzleti életképesség, mind pedig a megvalósíthatóság szempontjainak ábrázolására kitűnően alkalmazható:

Egy lehetséges következő lépés, hogy meghatározzuk, megjelöljük az egyes business model mapre felvázolt szempontokkal kapcsolatos feltételezéseinket, majd azokat rangsoroljuk az assumption maping technikával.

Fontos azzal tisztában lenni, hogy nem mindegyik hipotézis születik egyenlőnek, nem mindegy, hogy vágyottsági, üzleti, megvalósíthatósági vagy éppen a corporate fit típusú feltételezésekről van szó, és a validálás nehézsége ettől függően is eltérő lehet.

A vágyottság esszenciális – ha valaki nem fog fizetni az innovációdért, a földbe fog állni -, de validálni is relatíve egyszerű. Hasonlóan fontos az üzleti életképesség, amit valamelyest nehezebb is tesztelni. Összességében ezt a két terültet első körben nem lehet kihagyni, majd pedig rá lehet térni a megvalósíthatósági és corporate fit hipotézisek összegyűjtéséhez a business model canvas kapcsán. 

Ezek alapján lehet a felételezéseket 4 alapkategóriába sorolni:

  1. Felhasználó és ügyfél fókusz: Releváns és érdekes az innováció valaki számára?
  2. Üzleti potenciál: Az innovációban megvan a piaci lehetőség? Hajlandóak fizetni érte az emberek?
  3. Technológia és megvalósíthatóság: Képesek vagyunk az innovációt létrehozni?
  4. Corporate fit: Az innováció illeszkedik a vállalati stratégiánkba?

Ezzel elérkezhetünk el arra a pontra, amikor az ötlet bizonyos aspektusaival kapcsolatos hipotéziseink lehetnek, és ekkor merülhet fel, hogy miképpen teszteljük azokat, hogyan szerzünk a feltételezéseinket megerősítő, vagy éppen megcáfoló tényeket. Az alábbiakban a két legfontosabbal, a vágyottsággal és az üzleti életképességgel kapcsolatos tesztelési metódusokból mutatok be néhányat.

Érdeklődés és relevancia tesztelése

Az ebbe a csoportba tartozó tesztelési módszerekkel azt keressük, hogy a potenciális ügyfeleink mutatnak-e érdeklődést az ötleteink felé, valamint azok relevánsak-e számukra. 

Ráadásul még azelőtt elkezdhetjük tesztelni az ötleteink iránti érdeklődést és relevanciát, mielőtt konkrét értékajánlat lenne a fejünkben.

A három legegyszerűbb technika amivel az ügyfél érdeklődést tesztelhetjük:

  • Feltáró interjúk
  • Hirdetés nyomonkövetés / “Fake” hirdetések
  • Landing oldalak

Feltáró interjúk

Az ügyfélinterjúk ideálisak ahhoz, hogy gyorsan megszerezzük a kezdeti kvalitatív adatokat arra vonatkozóan, hogy fennáll-e a megcélzott ügyfélszegmensnél a felvázolt probléma, és az általad tervezett értékajánlat reflektál-e arra. 

Az interjúkból nyerhető bizonyíték erőssége viszonylag gyenge, mert az emberek csak azt mondják meg, mit szoktak tenni általában, vagy hogy mit nem. Azonban mégis nagyon hasznos tud lenni a kezdeti betekintéskor, különösen akkor, ha semmit sem tudunk még – ami az innovációk nagy részénél fennáll.

Nagyon fontos az interjúk kapcsán, hogy ne kérdezd meg az embereket arról mit akarnak. Nem az a dolguk, hogy elmondják  mit akarnak, és nem tudhatják mit lehetséges megvalósítani.

A másik fontos javaslatom, hogy ne “interpretáld” kezdetben az  interjúkat, hanem szó szerint írd fel  az interjúalanyok legérdekesebb mondásait, majd keresd meg az interjúk közötti ismétlődéseket, patterneket.  

Hirdetés nyomkövetés / “Fake” hirdetések

A hirdetéskövetés egy bevett technika, amelyet a hirdetők használnak a hirdetési kampányok hatékonyságának mérésére. Ugyanez a módszer hatékonyan alkalmazható az érdeklődés, vagy éppen annak hiányának felméréséhez egy olyan új értékajánlat iránt, amely lehet nem is létezik még. 

Ha kevesen vagy senki nem válaszol a hirdetési kampányra, akkor vagy nem valódi számukra a probléma,  vagy pedig nem találják megfelelőnek a hirdetett értékét ajánlatot. 

Költséghatékonyan tudunk ilyen kampányokat készíteni Google Ads vagy Facebook Ads segítségével, ahol az ügyfél csak akkor fizet többnyire, ha valaki rákattint a hirdetésre. 

Landing oldalak

Az előbbinek a folytatása lehet, ha egy egyszerű céloldalra érkeztetjük az érdeklődő ügyfeleket és valamilyen cselekvésre ösztönözzük őket. 

A fake door tesztelésnek is nevezett módszer során készítünk egy landing oldalt a szolgáltatás vagy éppen termék előnyeivel. Elkezdjük gyűjteni a regisztrációkat, és aki regisztrál, tudatjuk vele, hogy a szolgáltatás még nem elérhető, de értesíteni fogjuk, amint elkészül. Ha megfelelő mennyiségű ember regisztrál, akkor az egy erős szignál az értékajánlat irányába mutatkozó relevanciának. 

Fizetési hajlandóság tesztelése

Nagyon gyakori, hogy az interjúzással csak ismerkedők direktben nekiszegezik a kérdést, hogy az interjúalany fizetne ezért és azért a szolgáltatásért, de így lehelten használható információkhoz jutni a fizetési szándék kapcsán. Ehhez képest annak kiderítése, hogy fizetne-e ténylegesen az ügyfél az adott értékajánlatért nem ennyire egyszerű, de nem is lehetetlen feladat. 

A lehetséges tesztelési technikák:

  • “Fake” Sales 
  • Pre-Sales
  • Prototípus és MVP

Fake sales

Nagy különbség van aközött, hogy az emberek azt mondják érdeklődnek az adott innováció iránt és aközött, hogy mikor oda kerülnek tényleg kinyitják-e a pénztárcájukat. Ez a különbség az információ és a tények között, tehát ebben a kérdéskörben fontos az analitikus megközelítés.

A fake salesnél annyi történik, hogy például egy termék esetében elkezdheti vásárlást a felhasználó – tehát kell egy “megvásárolom most” gomb – , és némileg a fake door teszthez hasonlóan egy ponton közöljük vele, hogy még nem elérhető a termék, de ha például érdekli, adja meg az email címét és kedvezménnyel tudja a jövőben megvásárolni. 

Nagyban hasonló módszert alkalmaznak az FMCG cégek, amikor egy terméket egyetlen kiskereskedelmi helyen értékesítenek, korlátozott ideig, és ha nem jelentkezik jelentős érdeklődés, az számottevő gyártási költségeket spórol meg számukra. 

Pre-sales

Népszerű módszer, hogy a terméket azelőtt értékesíteni kezdik, mielőtt a gyártás elindulna, ez ugyebár az internet révén nagyon egyszerűvé is vált. 

A Kickstarter például talán a legnépszerűbb pre-sales platform. A rendszeren belül lehet hirdetni a projektet, az érdeklődő emberek pedig jelezhetik fizetési szándékukat. A projekt csak akkor kapja meg az összegyűlt pénzt, ha teljesül a vállalt finanszírozási cél. 

Prototípus és MVP

A prototípusoknak két nagy típusát különbözetem meg, az egyik a kattintható prototípus, ami lényegében a UI reprezentációja kattintható zónákkal, ami az igazi digitális termék illúzióját kelti. Ennek megfelelően elsősorban digitális termékötleteknél jó eszköz, de inkább a konkrét megoldás működésének tesztelésére, mintsem a fizetési hajlandóságra. 

Ami inkább használható fizetési hajlandóság tesztelésére, az a “single feautre MVP”, ami már egy működő termék, de egyetlen funkcióra, az értékajánlat egyetlen kritikus részére kihegyezve. Még akkor is, ha lényegében a fizetés az egyetlen opció, amit végre tud hajtani az MVP, erős bizonyítékot szolgáltathat a fizetési hajlandóságra vonatkozóan, hiszen statisztikai bizonyítékot adhat a kezünkbe.

Preferenciák és prioritások tesztelése

Az ilyen típusú tesztel azt vizsgáljuk, hogy az értékajánlat mely tulajdonságait részesítik előnyben a potenciális vásárlók. Mit értékelnek igazán?

A value propositon tesztelésekor elég korán szembesülhetünk a kérdéssel, hogy vajon mely kérdések relevánsabbak az ügyfelek számára, vagy mely funkciókat értékelik jobban. 

Tényeket generálni az ügyfelek preferenciáiról és prioritásairól ebben az esetben is sokkal biztosabb módszer, mint kizárólag a feltételezéseink alapján történő rangsorolás.

A/B tesztelés, vagy split testing

Az A/B tesztelés során két vagy több verzió közül választjuk ki a leghatékonyabbat. Digitálisan leginkább landing oldalak esetében használt módszer, ahol egyetlen elem kétféle verzióját készítjük fel, és a látogatókat két csoportba osztjuk: az egyik csoport az egyik, a másik pedig a másik verzióval fog találkozni. A teszt kifutása után mérhető, hogy melyik verzió teljesített jobban. 

Számos egyéb tesztelési és validálási eszköz létezik még, melyekre érdemes leginkább egy toolboxra tekinteni. A kísérletek tervezéséhez a Testing Business Ideas című könyvet ajánlom – a Strategyzer többi könyvével egyemben -, ami éppen egy ilyen kitűnő, gyakorlatban használható eszköztárat adhat.

Boros Norbert

Business Designer

Esszenciálisnak gondolom a perspektívák megismerését, ami nem csak végfelhasználót jelenti, hanem mindenkit, aki érintett az adott szolgáltatás biztosításában. Cikkeimben elsődleges a design szemléletet igyekszem átadni, a konkrét toolok említés szintű vázolásával.

Válogatott design linkek

Inspirációs válogatás kéthetente a service és business design, a UX és innováció világából.

The post Az innováció tesztelésének alapmódszerei appeared first on The Innovation Design Blog.

10 Jul 06:46

How to Prioritise Your Tasks and Reduce Stress at Work

by Brittni Bowering

I always considered myself a relaxed go-with-the-flow kind of person. Until one day, I mentioned it to my mom and she was like, “YOU?! Go with the flow?! HA!” Thanks mom. I realised that I am actually a person who needs to feel control and order in my life and that includes my work-life.

Would ya rather watch a video? I thought so. Here it is:

https://medium.com/media/d840f430b76f814a5b564fb7a8f92a49/href

Would ya rather read an article? That’s cool too! Here that is:

I work at AJ&Smart, and if you know anything about our company, you know that we work hard and we work fast. In fact, we work in something called, “design sprints” which pretty much says it all. This makes for a pretty fun work environment, but I’ll be honest, it can get quite stressful.

I found myself coming to work with so much on my plate, I was overwhelmed before I even began my day. Not only that, but I also found myself doing so much work that wasn’t moving the dial. I was swamped with tasks that didn’t really need to be done (at least not urgently). That’s no way to work.

Then I discovered the effort/impact scale. I started using it to determine my tasks every week and now I feel calm and that I’m working more effectively than ever before.

Let me tell you how it works:

1. I arrive at work on Monday morning grab a coffee (this is a must!) and then sit down to write my to-do list for the week. I write down everything I want to get done, then I transfer my to-do list onto post-it notes, one task per post-it.

2. Then I draw out my effort/impact scale. It looks like this:

3. I then take every post-it note and decide on the effort that it will take to complete it, along with the impact that having this task completed will make on the bigger picture.

*Keep in mind: Let’s say that you have a deadline for a task (that your manager set for you), but you don’t believe that it will have as big of an impact as another task on your list. I don’t recommend delivering the task late (unless you’re able to convince your manager to push back the deadline). Think of it this way, the impact of you completing the task might be that you will keep your manager happy- which is an important, albeit annoying, part of your job.

4. After you’ve placed all your post-its on the scale, you’ll be able to see what tasks you should complete first. Focus on the top left quadrant, “low effort, high impact”.

5. You can then prioritise your weeks work in a clear and manageable way without feeling frantic and overwhelmed. YAY!

Cool to know: At AJ&Smart, we’d been working with the effort/impact scale to help us prioritise tasks after our retrospectives (here’s a video if you want to learn more about retrospectives: https://www.youtube.com/watch?v=boioL2MTPOo) BUT THEN, while on a business trip visiting LEGO, we saw something that changed every effort/impact scale we’ve done since. We used to just focus on the top left quadrant and ignore the rest of the scale. Boy were we out to lunch! LEGO creates categories for their quadrants to prioritise and plan their tasks and projects. Should you ignore a high impact task just because it takes more effort? Probably not! You should turn it into a project. So from now on, we use the same defined quadrants.

Check them out:

The LEGO effort/impact scale

Using the Effort/Impact scale to prioritise work has been huge for me and my work-life happiness. There’s something to be said for leaving work everyday feeling like you had an impact and the work you did actually made a difference in your company’s success. I would highly recommend it.

If you liked this article, maybe I’ll start writing more! But only if I get a bunch of those cool little claps. What a feel-good moment it is getting notified that people clapped for you, am I right?!

Also feel free to share this with anyone you think might find it useful!


How to Prioritise Your Tasks and Reduce Stress at Work was originally published in AJ&Smart Stories on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.

16 Feb 11:21

Délelőtti videó 4.: Supermansion

by winnie

A Crackle stop-motion szuperhősös és korhatáros animációs sorozata ma tér vissza 2. szezonjára, és a tovább mögött megnézhető az új évad előzetese, továbbra is olyan színészek hangjaival, mint Bryan Cranston vagy J.K. Simmons.

16 Aug 15:00

Increased Risk

You may point out that strictly speaking, you can use that statement to prove that all risks are tiny--to which I reply HOLY SHIT WATCH OUT FOR THAT DOG!
10 Apr 15:31

All Adobe Updates

ALERT: Some pending mandatory software updates require version 21.1.2 of the Oracle/Sun Java(tm) JDK(tm) Update Manager Runtime Environment Meta-Updater, which is not available for your platform.