Shared posts

14 Apr 13:45

به شوشتر زدند گردن مسگری

by Sara n
توی این دوسالی که افغانستان بودم ( دقیقن دو سال است امروز. چهارده آپریل دوهزار و دوازده بود که رسیدم کابل)، با سه نفر به هم زده ام به خاطر این که فکر می کردند جنگی که امریکا در افغانستان راه انداخته جنگ درستی بوده. مسلمن هر سه نفر هم امریکایی. بحث تجربه ی شخصیست، جنرالایز کردن نیست. واقعن من هیچ غیر امریکایی رو ندیده ام که فکر کنه این جنگ جنگ درستی بوده. 

یادم به آخرین موردش افتاد، دی ماه گذشته  بود. با طرف دو روز پیشش توی لاهه به هم زدم؛ مخصوصن گفته بودم که لاهه همدیگه رو ببینیم که وقتی باهاش به هم می زنم لازم نباشه پاریس و خونه ی من باشه که بعد awkward به نظر برسه. توی ایستگاه قطار توی امستردام خداحافظی کردیم و من آمدم پاریس و اون بره ایسلند تا از اونجا پروزا کنه تورنتو. من قرار بود تا فردای اون روز پاریس باشم و روز بعدش برای جلسه برم لندن. پیش خودم فکر کردم، آفرین، بزرگ شدیم بالاخره، بالاخره به هم زدن بی دغدغه و بی کولی بازی رو یاد گرفتیم. فرداش حوالی ساعت دو بهم پیغام داد که "من یه کاری کردم که می ترسم اشتباه باشه و الان نگرانم" گفتم چیکار کردی؟ گفت توی قطارم نیم ساعت دیگه می رسم پاریس. رفته بود ایسلند و از اونجا دوباره پرواز کرده بود امستردام و با قطار آمده بود پاریس. گفتم برای چی؟؟؟؟؟ توی پیغام جور دیگه ای نمی تونستم داد بزنم. گفت فکر کردم نباید به این راحتی از دستت بدم. عصبانی شدم که مگر به تو ه فقط؟ به این فکر نکردی که من ممکنه زندگی داشته باشم مستقل از تو و تو نمی تونی هر وقت خواستی می تونی بیایی پاریس که من رو ببینی؟  هزارتا هم کار داشتم بعد از تعطیلات طولانی سال نو و از لندن هم مستقیم قرار بود برگردم کابل. گفتم من الان ده جا این ور و اون ور باید برم. ساعت هشت شب می تونم ببینمت و آدرس خونه رو دادم. بماند که تا هشت شب چقدرحرص خوردم و چقدر اشک ریختم. اشک ریختنم از استیصال بود. استیصالم در مقابل آدمهای ضعیف و وقتی آدمها ضعیف می شن، بیشتره. 

 شب رو دعوا کردیم و من رو مجبور کرد که بهش بگم دوستش ندارم و تمام مدتی که باهاشم دارم حرص می خورم از کارهاش، از رفتار توهین آمیزش بقیه. از ignorance و arrogance ش. خودش معتقد بود رفتارش توهین آمیز نیست با گارسون و راننده و ...شاید هم نباشه توی فرهنگ اونا. یکی دو تا نبود. کلن اذیت می شدم این اواخر. کلی هم بدبین بود نسبت به جهان. توی لاهه این چیزا رونگفتم. خیلی دوستانه گفتم که من کابلم و تو نیویورک و دوری م و نمی شه. اونم گفت می فهمه. اما توی پاریس مجبورم کرد، چون توی تحت فشار قرارم داد همه ی دلایل واقعی رو گفتم. توی این یک سالی که همدیگه رو می شناختیم و بعد شش ماهی که با هم بودیم هیچ وقت دعوای متعادل نداشتیم یا حتی بحث متعادل. همیشه هر چی من می گفتم همون بود. همیشه من خوب بودم و بقیه ی دنیا بد. نا متعادلی رابطه هم یک دلیل دیگه م بود که نگفتمش البته. فردا صبحش هم قرار بود من برم لندن  و اون هم با من می آمد ایستگاه قطار تا بره امستردام. 

حالا برگردیم به دلیل اصلی که این را گفتم، امروز ایمیل زد و ازم پرسید آن آخرین جمله ای که آن روز در پاریس توی تاکسی به فارسی گفتی چی بود. و من یادم به اون روز یک شنبه صبحی آمد که توی تاکسی از خانه ی من راه افتادیم تا ایستگاه قطار. نمی دانم به چه دلیل مسخره ای دو نفر که تازه شب پیشش برای دومین بار به هم زده اند باید در مورد حمله ی امریکا به افغانستان حرف بزنند. او که البته بهش نمی گفت جنگ می گفت intervention  که یا بار منفی ندارد یا اگر هم دارد قابل مقایسه با بار منفی"مداخله " که ما در فارسی می گوییم نیست. و ما برای اولین بار در تاریخ رابطه مان به طور برابر بحث کردیم. من برای اولین بار دیدم که همان طور که من هیجان و عصبانیت علیه جنگهای  امریکا حرف می زنم، او هم با عصبانیت و هیجان از جنگهای امریکا دفاع می کند. بعدن که بهش فکر کردم خوشحال شدم که بالاخره یک بار هم دعوای دو طرفه کردیم. حتی فکر کردم که این بحث باعث شد از دست من عصبانی باشد و  خاطره ی به هم زدن یک طرفه و "ناعادلانه" مان را کمرنگ کند. نه این که به خاطر حمله ی امریکا به افغانستان باهاش به هم زده باشم، اما بهش گفتم تو باید این بحث را یک سال پیش با من شروع می کردی، اینطوری اصلن باهات حرف هم نمی زدم چه برسد به یک رابطه.  یادم است در طول بحث یک مثال مسخره هم زد و کار را تمام کرد:  گفت مثل اینکه یکی توی خیابان بهت حمله کند و تو جوابش را ندهی (یازده سپتامبر را می گفت). گفتم یکی توی خیابان به شما در تاریکی حمله کرد. شما اصلن نمی دانستید کی هست. گفت خب که چی، نمی شد که دست روی دست بگذاریم باید به یکی حمله می کردیم تا کسی جرات نکند از این به بعد این کار را کند. به فارسی گفتم آره گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زندند گردن مسگری. نوشتم ترجمه ندارد.  

این روزها که  به رفتن امریکایی ها نزدیک می شویم و بازار تحلیل مداخله ی نظامی امریکا در افغانستان گرم است، مدام دلم می خواهد همین جمله را  تکرار کنم به جای بحث کردن.  

01 Apr 11:50

پارانویا

by Sara n
ذره ذره اتفاق میافته، خودت هم نمی فهمی از کی. فقط از یک وقتی متوجه می شی که اگر یکی دری رو هم محکم ببنده، فکر می کنی صدای انفجار یه بمب دستی در دوردست ه. راستی چرا توی کابل اینقدر کپسول گاز می ترکه؟ صداش خیلی بلنده و هیچ فرقی با بمب نداره، فقط باید گوش بدی ببینی آیا بعدش صدای شلیک گلوله می شنوی یا نه، اگر نه، همون کپسول گاز بوده ترکیده یا باد دری را محکم کوبانده. اگر آره باید منتظر اس ام اس های امنیتی باشی تا ببینی کدام طرف شهر بوده و باید به کدام دوستت زنگ بزنی. 

اگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صلح آمیز انجام بشه و پیش بره، این اولین باری خواهد بود که قدرت به طور صلح آمیز در افغانستان دست به دست شده. 

15 Feb 12:27

از گذشته‌ها

by خانم كنار كارما
بعد از هزارسال یک‌صبحی تکست داد و شماره موبایل کسی را پرسید٬ آخر تکست هم حال من را. جواب دادم و آخرش هم گفتم که بدک نیستم. همین. چیز بیشتری نبود ولی دیدم که میل‌ام به چایی صبح‌گاهی همیشگی نمی‌کشد و هی کج‌و‌راست پاکت سیگارم را چک می‌کنم. به خودم گفتم که آدم باشم٬ امر کردم. صبح بود. رفتم به فیلم دیدن. یادم هم بود که بعد از تکست چه مدام سردم است که چه سال‌هاست فرم اسم‌اش را توی گوشی‌ام تغییر داده‌ام که این‌طوروقت‌ها یخ نزنم. قانون طلایی‌ام را هم حتی شکستم یکی‌دوبار؛ توی تاریکی سالن گوشی را توی کیف روشن کردم که مطمئن باشم چیزی ادامه ندارد. دلم می‌خواست ادامه داشته باشد؟ عصر یادداشت‌هایم را نوشتم. درصدی از من اما توی گوشی بود. سرم را گرفتم پرت کردم یک‌سمتی که نبینم‌اش. نه او را و نه بک‌گراند هزارسال پیش را. دیدم یک‌چیزی دارد شعله می‌کشد وسط تن‌ام. زدم بیرون و این‌قدر راه رفتم که جنازه برگردم خانه. جنازه برگشتم با شعله‌ی کم‌رنگ.
این‌طورها هم نبود که دیگر ممنوع کنیم هم را ببینیم. می‌خواستیم هم نمی‌شد. ده‌ها دوست مشترک و ده‌ها دورهم جمع‌شدن رسمی و غیررسمی. نصف‌اش را هم که کنسل می‌کردی٬ چهارتایی باقی می‌ماند که هم را ببینیم. دیدیم کاری نمی‌شود کرد. جاست فرندز هم که فرمول ما نیست. زدیم خودمان را به کوچه‌ي علی‌چپ. گفتیم برای خودمان تعریفی نداشته باشیم. بگوییم یک‌چیزی بوده و تمام شده و بچه هم نیستیم. حالا دورهمی‌ها شوخی می‌کردیم٬ شام هم برای هم می‌کشیدیم. هویت‌ دونفره‌ی جداشده‌مان را دیگر جمع تعیین می‌کرد. خودمان را قایم می‌کردیم لای بقیه تا معمولی باشیم. قانون «همیشه با جمع» داشت جواب می‌داد. نه تلفن٬ نه ایمیل٬ نه کامنت٬ نه لایک.
دو‌و‌نیم صبح که زنگ زد٬ شعله دوباره ریخت توی تن‌ام. گفت تا همین امروز مطمئن نبوده ولی حالا مطمئن است که باید با هم حرف بزنیم. که احمقانه است این فرار مدام. گفت یک حرف‌هایی مانده که باید بگوید بعد از هزارسال. ولی «پایین توی ماشین. اگر اشکالی ندارد». اشکالی نداشت. حرف می‌زنیم دیگر. حرف. سه‌ساعت بعد که پله‌ها را بالا می‌آمدم فرار ده‌ساله تمام شده بود و دوتا آدمی بودیم که فردیت‌مان را گرفته بودیم کف دست‌. خداحافظی واقعی با هزار‌سال تاخیر رخ داده بود و یکی می‌رفت که ریش بگذارد لابد. سپیده‌ی صبح که زد٬ منهتن از بروکلین اعلام استقلال کرده بود.

سوگواری سنت خوبی است؛ این‌که آدم زمانی را بگذارد برای مرور٬ برای درد کشیدن٬ برای رنج٬ برای هوار حسین. مرد باشی صورت‌ات را یک‌مدتی ول می‌کنی به امان خدا. زن باشی ابروها را پرپشت می‌کنی. چهل روز که می‌گذرد٬ چهارصدبار که دوره کردی٬ خو می‌گیری٬ تکلیف‌ات تمام می‌شود. قوی باشی٬ فقط پناه می‌بری به خاطره. قوی‌تر باشی٬ می‌گذاری و می‌گذری. سکانس‌هایی از زندگی باید بماند برای آداب خداحافظی؛ گرم٬ سیر. این‌قدر که دیگر رجعت نمانده باشد. رجعت یعنی هنوز یک‌چیزهایی مانده٬ ول‌شده٬ در سکوت غلتیده. آدمی که می‌گوید خداحافظ باید سیرِدل برود٬ وارسته شده باشد؛ حالا ریش هم نگذاشت مهم نیست.
 

 

 *این پست یک‌ موزیک مناسب کم دارد.


12 Jan 15:00

به خاطر امتداد دوستی

by giso shirazi
دوستی را بعد از 14 سال دیدم. آخرین باز با کدورت از یکدیگر جدا شده بودیم و حالا به مدد فیس بوک دوباره همدیگر را یافته بودیم

از 4 عصر تا 11 شب  تمام آن چهار سال را به علاوه این 14 سال با سرعت مرور کردیم.  تمام دره های درد  و  قله های شادی که بالا و پایین کرده بودیم ، رنج هایی که از آن گذر کرده بودیم  و به حکایت شیارهای سپید بین موها و خطوط نازیک دور چشم ها ، گوش دادیم

و از سفرهایمان گفتیم که گاه چقدر نزدیک بودیم و نمی دانستیم 

بعد از رفتنش با هرچه تلاش، نتوانستم به یاد بیاورم که چرا از هم جدا شدیم؟ آخر چرا؟

و از آن روز به بعد این حقیقت آزارم می دهد که  اگر در این جدال 14 ساله همدیگر را همچنان داشتیم، شاید کمتر زخم خورده بودیم ، شاید ساده تر تاب می آوردیم ،کمتر درد می کشیدیم

و شادتر بودیم

دلم برای تمام آن لحظاتی که با هم نگذرانیدم می سوزد، تمام اشکهای گریه و  خندهای که از صورت هم نزدودیم، بر چشم هم ننشاندیم، دلم برای  فرصت از دست رفته تمام سفرهایی که با هم نرفتیم می سوزد برای تمام آوازهایی که از او در پای آتش نشنیدم ، تمام دوچرخه هایی که با هم نراندیم ...

همه را گفتم که بگویم

وقتی سرانجام به یاد نخواهید آورد، خب همین حالا فراموشش کنید
.
.
.


02 Jan 14:06

در تویسرکان مِگس‌ها عسل تولید می‌کنند و پشه‌ها علاقه‌ی خاصی به ان دارند

by سین.ست (noreply@blogger.com)
Ayda shared this story from ناپیدا.

 
 
ما خانوادگی که جمع می‌شویم یک دایره درست می‌کنیم و بعد داد می‌زنیم. بی برو برگرد حتمن شام خوشمزه وشاد و متنوع می‌خوریم. غذای ایرانی در جمع‌های ما عنصر اصلی و مهمی است. بعد از شام هم چای و صحبت. از آنجایی که مادربزرگم ایران، و شوهر عمه‌ام ممدآقا تویسرکانی هستند، حتمن صحبت به تویسرکان هم می‌کشد. دو-سه خاطره از فلانی و بهمانی؛ گاهی هم من «گنجشکک اشی مشی» که تویسرکانی‌اش می‌شود «یه ملیچی بید ایچیل بیچیل» را می‌خوانم. معمولن وسط‌های شب ممد آقا بحث حافظ و سعدی و فردوسی را پیش می‌کشد. اینها در اصل مال تویسکران بودند. یا نمی‌دانم، اینکه هیچ کجا گردوهای تویسرکان را ندارد، یا هیچ تیره‌ای قدر تویسرکانی‌ها عاشق کوبیده نیست. ممد آقا به کوبیده  که می‌رسد پانتومیم کباب سیخ زدن را هم انجام می‌دهد و گاهی هم با یک بادبزن خیالی منقلی خیالی‌تر را باد می‌زند. بعضن اگر کتاب ضرب‌المثل‌های تویسرکان دم دست باشد تفأل می‌زنیم و به دنبالش خرخنده. صبا دخترعمویم کشف کرده که تویسرکانی‌ها اخلاقی که دارند به جای هر چیزی چیز دیگری می‌گویند که آن چیز دیگه خودش معنی دیگری دارد. به من اشاره کرد که «اینو داشته باش...» پرسید «ایران؟ تویسرکانی‌ها به بادکنک چی می‌گن؟» ایران درجا گفت بادبادک. پاره پاره. به جای زنبور؟ مِگس. من در این صحنه زیر میز هستم و سعی می‌کنم دقیقن وسط پیشانی‌ام را کنج میز بکوبم. به جای مِگس؟ پشه. بابا قرمز شده و به پیشانی‌اش مشت می‌زند. سرنشین‌های کاناپه‌ درازه همه روی هم غلت می‌زنند. فقط ایران جدی و متین نشسته و زبان کوچک ته حلقش پیدا نیست و تنها یک لبخند نصفه نیمه دارد. ایران که عیش مدام است اصلن، بامزه‌ترینِ فامیل. ایران همیشه تاکید می‌کرد که شوهرتان با فرهنگ باشد لطفن. سولماز به عنوان الگو به دخترهای فامیل پیشنهاد می‌شود. چون با فرهنگ ترین را سولماز رو هوا زده. ریتو خارجی است و درنتیجه حتمن با فرهنگ  هم هست.  برای خارجی‌ها احترام خاصی قائل می‌شود. همین‌طور برای ایرانی‌هایی که مدتی خارج زندگی کرده‌اند. چند بار ریتو که فارسی نمی‌فهمد فکر کرد که ایران صحبت ایتالیا را پیش کشیده اما صحبت آرمان و آناهیتا بود صرفن.  به آرمان دوست من می‌گفت آلمان و آناهیتا دوست صبا را ایتالیا صدا می‌کند. ایران بلد است چه جوری اشکت را دربیاورد، از زور خنده، از زور غصه. دیشب اما هر چه بود، خنده بود. خنده‌های بلند و از عمق معده.
27 Dec 14:06

زندگی رنج است

by (مُحسنِ آزرم)
Ayda shared this story from شُمال از شُمالِ غربی:
حقیقت این است که رها شدن از رنجِ گذشته گاهی ممکن نیست. چیزهایی هست که نمی‌شود تغییرشان دید. چیزهایی هست که آدمی گاهی خودش را غافل از آن نشان می‌دهد؛ شاید به این امید که گذشته را فراموش کند. امّا گذشته را نمی‌شود پاک کرد.

 

«فیلم‌هایی هستند که شما را به گریه می‌اندازند؛ فیلم‌هایی هستند که شما را به خنده می‌اندازند و فیلم‌هایی هستند که بعد از دیدن‌شان چیزی در وجودتان تغییر می‌کند.» این گفته‌ی دارن آرونوفسکی است درباره‌ی یکی از فیلم‌های محبوبش و انگار تعبیری بهتر از این نمی‌شود سراغ گرفت که به کارِ نوشتنِ یادداشتی درباره‌ی سپیده‌دمی که بوی لیمو می‌داد بیاید؛ مستندی که بعد از دیدنش حتماً در وجودِ آدمی تغییر می‌کند و آدمی که به تماشای این فیلم نشسته بعد از تمام شدنش حتماً آدمِ دیگری شده است و دنیا و آدم‌ها را طورِ دیگری می‌بیند؛ طوری که اصلاً شبیه دقیقه‌های پیش از تماشای فیلم نیست و چه‌طور می‌شود دنیا و آدم‌ها را دوباره همان‌طور دید وقتی در این مستند چشم‌مان به زنانی می‌افتد که بیست‌ و پنج سال بعد از بمبارانِ شیمیاییِ سردشت هنوز نفس می‌کشند و راه می‌روند و حرف می‌زنند بی‌آن‌که زندگی‌شان شبیه زنانِ دیگری باشد که شاید حتّا روح‌شان از این بمباران بی‌خبر باشد؟

بیست‌ و پنج سالِ پیش هواپیماهای عراقی در آسمانِ سردشت ظاهر شدند و ناگهان بمب‌های شیمیایی را روی سرِ مردمانِ بخت‌برگشته‌ای ریختند که آماده‌ی مردن نبودند. همه‌چیز نیست‌ و نابود شد و پیر و جوان در برابرِ چشمانِ حیرت‌زده‌ی هم‌شهریان‌شان از دست رفتند و آن‌ها که ظاهراً زنده ماندند رنجی عظیم و زخمی دائم را با خود حمل کرده‌اند؛ زخمی که درمان ندارد و رنجی که نمی‌شود پایانی برایش تصوّر کرد. همه‌ی آن تصویرهای آرشیوی که در ابتدای فیلم آمده‌اند و نابودیِ سردشت و مردمانش را نشان می‌دهند گوشه‌ای از مصیبتی هستند که به جانِ مردمانِ این شهر افتاده. بختِ آن‌ها که همان روز و همان سال چشم بسته‌اند و از این دنیا رفته‌اند انگار بلندتر از بختِ مردمانِ دیگری است که در همه‌ی این سال‌ها زندگی را تاب آورده‌اند و زنده مانده‌اند بی‌آن‌که زندگی‌شان طعمِ زندگی داشته باشد.

نوشتن از سپیده‌دمی که بوی لیمو می‌داد سخت است و سختی‌اش بیش‌تر به این برمی‌گردد که در طولِ فیلم قلبِ آدمی به درد می‌آید و فشرده می‌شود از رنجی که زن‌های سردشت در این سال‌ها کشیده‌اند؛ در این بیست و پنج سالی که از بمبارانِ شیمیایی گذاشته و حقیقت این است که در همه‌ی این سال‌ها چیزی به نام خوشی از زندگی‌شان رخت بربسته و جایش را به غصّه و اندوه داده است. رنجِ آن‌ها حتماً بیش‌تر از مردهای سردشت است که هر روز را بیرون از خانه می‌گذرانند. تفاوتی نمی‌کند پای صحبتِ کدام زن نشسته‌ایم و کدام زنِ زخم‌خورده‌ی بیست و پنج سالِ پیش رو به دوربین حرف می‌زند. همه‌ی حرف‌ها در نهایت تماشاگر را به یک نقطه می‌رسانند؛ این‌که هر زخمی درمان ندارد و گاهی زخم‌ها آن‌قدر عمیقند که نمی‌‌گذارند آدمی لحظه‌ای غافل شود؛ خودنمایی می‌کنند و ناگهان آدمی را از لحظه‌ای که در آن نفس می‌کشد به گذشته می‌فرستند؛ به بیست و پنج سال پیش که در هوای سردشت بوی عجیبی پیچیده بود؛ شبیه بوی لیمو که ترش است و آدمی دوست دارد نفس بکشد و همه‌ی این بو را در بینی‌اش جا بدهد ولی این بوی لیمو نیست که در هوا پیچیده بوی بمب‌های شیمیاییِ عراق است که آن روز سردشت را ویرانه کرد و هنوز بعد از این‌همه سال لاشه‌ی بمب‌ها در گوشه‌های سردشت به چشم می‌خورد؛ جایی که زن‌ها می‌نشینند، حرف می‌زنند و بمب‌ها را تماشا می‌کنند؛ فلزهای بزرگِ مرگ‌باری را که روی سرشان فرود آمد و جانِ بسیاری را گرفت و جسمِ بسیاری دیگر را گرفتار کرد و این گرفتاری فقط زخم‌های درمان‌ناپذیری نیست که پوستِ صورت و دست‌های‌شان را بی‌نصیب نگذاشته باشد؛ نفس‌تنگی هم هست؛ حنجره‌‌ی زخم‌خورده هم هست؛ پاهای قطع‌شده و هزار گرفتاریِ دیگر که دیدن‌شان آدمی را سخت به فکر می‌اندازند و تلنگری اساسی‌اند به خوش‌بینیِ مفرطی که گاهی آدمی گرفتارش می‌شود.

حقیقت این است که رها شدن از رنجِ گذشته گاهی ممکن نیست. چیزهایی هست که نمی‌شود تغییرشان دید. چیزهایی هست که آدمی گاهی خودش را غافل از آن نشان می‌دهد؛ شاید به این امید که گذشته را فراموش کند. امّا گذشته را نمی‌شود پاک کرد. نمی‌شود به دستِ فراموشی سپرد و نمی‌شود در گنجه‌ی بایگانی قایم کرد. برای آن‌ها که در این سال‌ها سردشت و بمبارانِ شیمایی‌اش را از یاد برده‌اند تماشای سپیده‌دمی که بوی لیمو می‌داد تجربه‌ی دردناکی است. تماشای دوباره‌ی موقعیتی است که مردمانِ بی‌گناهی گرفتارش شدند و فکر کردن به حقیقتی است که دست از سرشان برنمی‌دارد: چه می‌شد اگر بیست و پنج سال پیش ما هم در سردشت بودیم؟ چه می‌شد اگر ما هم بوی لیمو را در آسمانِ سردشت تنفّس کرده بودیم؟ و جوابِ این‌ سؤال‌ها تماشای زن‌هایی است که با این‌همه زخم و رنج چاره‌ای ندارند جز چرخاندنِ چرخِ زندگی و راهی ندارند جز تاب آوردنِ این‌همه سختی و دم نزدن. گفتن چه فایده‌ای دارد وقتی درمانی برای درد نیست؟ نه زنی که سالی چند بار روانه‌ی تهران می‌شود تا طبیبانِ پایتخت دردش را تسکین دهند امیدی به آینده دارد نه آن بچّه‌هایی که بیماری صورت‌شان را دگرگون کرده؛ آن‌قدر که میلی به هیچ‌چیز ندارند؛ حتّا به زندگی.

حقیقت این است که تماشای سپیده‌دمی که بوی لیمو می‌داد را نباید از دست داد؛ کم پیش می‌آید فیلمی ساخته شود که گذشته را به حال بیاورد؛ احضار کند و بعد که خوب این گذشته را سیاحت کردیم بگوید گذشته هیچ‌وقت نگذشته؛ ادامه دارد در حال؛ در همین روزها که ما کیلومترها دورتر از مردمانِ سردشت زندگی می‌کنیم؛ قدم می‌زنیم؛ حرف می‌زنیم؛ عاشق می‌شویم و هر حادثه‌ی کوچکی قلب‌مان را به درد می‌آورد و خیال می‌کنیم این پایانِ زندگی است و زندگی سخت‌تر از این نمی‌شود. باید سپیده‌دمی که بوی لیمو می‌داد را ببینیم تا ببینیم که رنجِ زندگی چیز دیگری است؛ چیزی غیر از روزمرّگی‌های ما و این‌جا است که آدمی از وجودِ خودش خجالت می‌کشد؛ شرم می‌کند از این‌که مثلِ چند لحظه پیش از تماشای سپیده‌دمی که بوی لیمو می‌داد فقط دوروبرِ خودش را ببیند؛ دنیای کوچکش را.

این پیشنهادی جدّی است؛ تماشای سپیده‌دمی که بوی لیمو می‌داد را از دست ندهید و مطمئن باشید که بعد از تماشایش آدم دیگری می‌شوید.

سپیده‌دمی که بوی لیمو می‌داد؛ ساخته‌ی آزاده بی‌زار گیتی

25 Nov 09:02

privacy

by Sara n
این جا کم می نویسم چون تمام حرفهایم نق است. نمی توانم از چیز دیگری حرف بزنم. امروز صبح به دوست پسرم گفتم - طبعن به محض اینکه بیدار شدم و دقیقن قبل از این که او بخوابد - که خسته شدم این قدر هر روزم جنگ و دعوا دارد. گفت هر کاری این ها را دارد، آدم باید ببیند که بخش های خوبش آیا بر این بخش های بدش پیشی می گیرد یا نه. گفتم بله و با لبخند. بهش گفتم  حتی فکر کردن به بخشهای خوب لبخند به لبم می آورد همین الان هم.
اما این ویژگی های منحصر به فرد افغانستان زندگی کردن برای دارد روانی م می کند. مخصوصن برای ما کار و زندگی مان به هم وصل است. همان مسوول  امور امنیتی- یک چیزی توی مایه های انتظامات- که کارش چک کردن رفت و آمدن مان در آفیس هست، همان هم کلید می اندازد روز در اتاقت و چک می کند ببیند جلیقه ی ضد گلوله و کلاه ایمینی ت را توی اتاقت داری یا نه. بعد می گوید همه جا را گشتم پیدا نکردم، کجاست جیلقه ی ضد گلوله ات. گفتم زیر تختم. بیخود کردی بی اجازه رفتی توی اتاقم. و بعد مجبور شدم رسمن ایمیل بزنم شکایت کنم. مدیر کل آدم هم مدیرت در محل کار است هم در خانه مسوول امنیت است و می تواند بکن نکن و برو نرو بهت بگوید. اصلن خط و مرزهای زندگی خصوصی و عمومی مان معلوم نیست. اصولن فرض بر این است که زندگی مان در کنترل کامل آن هاست، " به خاطر امنیت خودمان".  امروز روز پنجم زندانی بودنمان به خاطر جلسه لویه جرگه در کابل است.  چهار روز به خاطر خود  جلسه و چهار روز هم به خاطر این که هنوز بزرگان در کابل هستند و طول می کشد تا برگردند ولایات خودشان. سه روز دیگر باقی مانده. 
هر از چند گاهی هم  هم یک دوربین امنیتی جدیدی کشف می کنم توی خانه و محل کابل. دیشب برای اولین بار دیدم بالای در حمامم یک دوربین گذاشته اند. نمی دانم از کی. بعضی اتاقها حمام شان داخل اتاق است، بعضی هایشان بیرون از اتاق. اتاق من طبقه ی سوم، تنها اتاقی است که حمام ش بیرون است و چون خیلی هم بزرگ است یک در ضد گلوله گذاشته اند برایش که در صورت حمله تبدیل به پناهگاه برای ما طبقه ی سومی ها بشود که وقت نمی شود تا زیر زمین برویم. البته این یک جوک است، چون یک شلیک آر پی چی یا بمب اطراف خانه کافی است تا همه شیشه های پنجره ی خیلی بزرگ حمام بریزد روی سر مایی که احتمالن به حمام پناه برده ایم. حالا حرفم این است که تمام آن روزهایی که چون دو نفر دیگر نبوده اند، برهنه طبقه ی سوم گشته ام، یا از حمام بیرون آمده ام، دربان ها و مامور امنیتی از توی اتاق هایشان لم داده بودند  و مرا می دیده اند. امروز صبح ایمیل زدم به مدیر مان و مامور امنیتی را سی سی گذاشتم و گفتم وقتی بالای در حمام آدم دوربین مدار بسته می گذارید باید خبر بدهید. عذرخواهی کردند و گفتند دفع ی بعد حتمن. این را شش ماه پیش گذاشته ایم. 
13 Nov 08:44

بخش دوم: سفرنامه “در جستجوی حسن” SEARCHING FOR HASSAN

by آرش

لطفا به ادامه سفرنامه توجه بفرمایید. بخش اول این سفرنامه در آدرس http://nooraghayee.com/?p=22806 موجود است:

همانطور که در بخش اول سفرنامه نوشتم، ما تهران را به مقصد “تودِشک” ترک کردیم. ساعت از ۲ صبح گذشته بود که به منزل پدری “میثم” رسیدیم. طبعا لباس هایمان را عوض کردیم و تا صبح روز بعد خوابیدیم.

جِشوقان:

صبح روز پنج شنبه بعد از صرف صبحانه “تودشک” را به سمت “جِشوقان” ترک کردیم. در استان اصفهان حداقل یک روستای دیگر با تلفظ شبیه به این نام وجود دارد به نام “جوشقان”. هرچند از وجه تسمیه آنها خبر ندارم ولی فکر می کنم که “جوشقان” و “جشوقان” هر دو یک معنی دارند و فقط به دلیل اینکه در دو مکان مختلف قرار دارند، تلفظشان با هم تفاوت دارد.

اولین صحنه ای که در “جشوقان” مشاهده کردیم، همکاری همسایگان برای کاهگل کردن سقف یکی از خانه ها بود. زمستان و بارندگی نزدیک است.

این منظره بیشتر از این بابت برایم مهم بود که بگویم دیگر از مشارکت همسایگان در شهرها خبری نیست. برای دیدن چنین صحنه هایی باید به روستاها رفت. هنوز وقتی به روستاهای ایران سفر می کنید، رفتارهای زیبای همکاری و مشارکت را می توانید تشخیص دهید.

میدان روستای “جشوقان” را در تصویر مشاهده می کنید. با توجه به موقعیت قرارگیری و معماری، حدس می زنم این روستا روزگاری پیش از این از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

به همت برخی از جوانان، این روستا یک موزه کوچک هم برای خودش دارد که ما متاسفانه نتوانستیم از داخل آن بازدید کنیم.

روزگاری، این صندوق حاوی جهیزیه نوعروسی بوده است. حالا جزو اموال موزه است ولی داخل آن پر از زباله شده.

“جشوقان” یک حسینیه دارد و سه مسجد. یکی از این مساجد از همه قدیمی تر و البته چنان که می توانیم حدس بزنیم، از همه زیباتر است. شاید روزگاری یک آتشکده بوده. در داخل این مسجد یک منبر قدیمی هم دیده می شود. با یکی از خانم های روستا که حرف می زدم، گفت قبلا بر تن این منبر، لباس سیاه پوشانده بودند. حالا لباسش سبز است. البته در این عکس منبر لباس ندارد، آن را برای شستشو برده اند. آن خانم برایم روایت کرد که سال ها پیش، هنگامی که چند روز مردم نسبت به این منبر بی اعتنا شدند، منبر قهر کرد و از این روستا رفت. گشتند و نهایتا در یک روستای دیگر پیدایش کردند. سپس مرذم روستا به محضر منبر رفتند، “چاووشی” خواندند، از او عذرخواهی کردند و منبر را برگرداندند. یکی از همسفران گفت: “عجب آخوندی داشته آن زمان این روستا.” به هر حال، این منبر برای مردم روستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این هم نمایی از حسینیه روستا. بی شباهت به یک سالن تئاتر نیست.

در حسینیه، نخل کاشته اند و برگ ها را با میخ به تنه وصل کرده اند. این نمونه ای از صحنه آرایی حسینیه برای ماه محرم است.

بر روی برخی از زیلوهایی که وقف حسینیه است نوشته شده: …”بیرون نبرند مگر جهت تطهیر”

وارد حیاط یکی از خانه های روستا شدم و این صحنه را دیدم.

این آقا، شوهر آن بانویی است که در تصویر قبل دیده می شود که بر روی زمین خوابیده. ایشان مسن ترین فرد روستاست. جوان که بوده توبره می بافته. حالا هم دارد طناب می بافد. از همسرش راضی نیست. گوشش نمی شنود. ما حدود ۲۰ دقیقه به حرفهایش گوش دادیم و از او فیلم گرفتیم.

پرتره او

ورزنه - گاو چاه:

به غیر از پیدا کردن نشانه ای از حسن، دلیل دیگری که این سفر را انتخاب کردم عکاسی و فیلم برداری از روش سنتی آب کشی در روستای “ورزنه” بود.

داستان از این قرار است که ظاهرا در برخی از روستاهای این منطقه، برای آب کشی از چاه ها و آب رسانی به باغ ها و مزارع از یک روش سنتی استفاده می شده که به گاو چاه معروف است. کل سیستم شامل یک مسیر شیب دار، یک چاه آب، مسیری برای هدایت آب، قرقره، دلو، طناب و یک گاو نر معروف به گاو سیستانی است.

نمای دیگر از سیستم آب کشی

این آقا، گاو سیستانی را برای آب کشی با خود می آورد.

پدر این آقا به نام “حاج ابراهیم حیدری” وقتی کودک بوده، این روش آب کشی را به چشم خود دیده. سالهاست که دیگر این روش کاربرد ندارد و در روستاها دیده نمی شود. پدر این آقا چند سال پیش گاوی را از سیستان می خرد، آن را با خود به ورزنه می آورد و این نمایشگاه را راه اندازی می کند تا این روش قدیمی را به مردم نشان دهد. در واقع یک کار ارزشمند انجام می دهد. درود بر او.

گاو نر سیستانی هم باید پر زور باشد و هم کول داشته باشد. اگر کول نداشته باشد، طنابی که به گردنش می اندازند در هنگام آب کشی خفه اش خواهد کرد.

با استفاده از یک ابزار چوبی U شکل، طناب ها را به گردن گاو می بندند. یک سر دیگر طناب ها به دلوی بسته شده که آب را از چاه بیرون می کشد.

گاو در سراشیبی به پایین می رود و در این هنگام دلو سنگین پرآب را از چاه بیرون می کشد. وقتی به آخر مسیر برسد، صبر می کند تا آب کاملا خالی شود. به غیر از نکات فنی مهم در این قضییه، مطلب دیگری که حائز اهمیت است آوازخوانی کسی است که گاو را برای آب کشی هدایت می کند. درواقع گاو به ابیاتی که برایش خوانده می شود، حساس است. درواقع نسبت به اشعار شرطی شده و به همین دلیل کار سنگین را با رضایت کامل انجام می دهد.

وقتی گاو سربالایی می رود، دلو خالی و سبک است. در این موقع دلو به داخل چاه برگردانده می شود تا دوباره پر از آب شود.

این عکس را از نمای دیگر گرفتم. در این سمت چاه آب دیده می شود.

در این تصویر می بینید که دلو از چاه بیرون آمده و آب در حال خالی شدن است. این همان زمانی است که گاو به انتهای مسیر (سراشیبی) رسیده و صبر می کند تا کل آب خالی شود.

چاه آب

دلو

همان طور که عرض کردم، کل فرآیند آب کشی همراه با آوازخوانی است. تا جایی که بنده متوجه شدم برای هر دفعه پر کردن آب از چاه، یک بیت خوانده می شود که با بیت خوانده شده در دفعه قبل تفاوت دارد.

من دوست دارم اینگونه تصور کنم که مثلا قصیده ای خوانده می شده و باغی آبیاری می شده، هرچند شاید واقعا اینطور نبوده.

برخی از ابیاتی که بنده متوجه شدم، به شرح زیر است:

۱-بسم اله است ورد زبانم به هر عدد، کلب آستانم یا علی مدد

۲- گل سرخم چرا خوابی و نالی، بیا قسمت کنیم دردی که داری

۳- بیا قسمت کنیم درد سرت را، که تو کوچکتری طاقت نداری

۴- عزیزم یادت ای دوست یادت ای دوست، نمیری تا نبینم داغت ای دوست

۵- سرت نازم که سرسر می‌کنی تو، مثال میش بربر می‌کنی تو

۶- مثال برٌه­ی گم کرده مادر، دمادم یاد مادر می‌کنی تو

قلعه قورتان:

بعد از گوش سپردن به آوازهای فولکلوریک مربوط به مراسم “گاو چاه” و صرف ناهار در “ورزنه”، راهی “قورتان” شدیم. “قورتان” هم به قلعه اش شهرت دارد و هم به مراسم “زار خاک” که در عصر روز تاسوعا برگزار می شود.

در داخل قلعه “قورتان” هنوز چند خانواده زندگی می کنند.

نمایی از یکی از سالم ترین بخش های قلعه “قورتان”

با کمی توجه، این قلعه می تواند به عنوان یک موزه زنده هم از لحاظ معماری و هم از لحاظ سبک زندگی مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

دیوارهای خشتی این قلعه الهام بخش کودکانی است که روزگاری پس از این باید در فکر محافظت از این بنای ارزشمند باشند.

و در بسیاری از مواقع به نام دین و مذهب، یک بنای بی تناسب و بی قواره در وسط بناهای تاریخی ارزشمند می سازند و راه را برای دیگر سودجویان و زمین خواران باز می کنند.

بدون شرح

نمایی دیگر از “قورتان

به این فکر کردم که که قطعا این گاو خبری از آن گاو سیستانی که با شعر روزگار می گذراند، ندارد.

در جستجوی حسن - تودشک و اصفهان:

بعد از دیدار از “جشوقان”، “ورزنه” و “قورتان” به سمت “تودشک” برگشتیم تا به دنبال نشانه هایی از “حسن” و خانواده اش بگردیم. همانطور که در ابتدای این سفرنامه نوشتم، در هنگام شروع این سفر ما نمی دانستیم که حسن و خانواده اش زنده هستند و یا نمی دانستیم که حسن و خانواده اش در اصفهان زندگی می کنند نه در “تودشک”. به همین خاطر مستقیم به قبرستان “تودشک” رفتیم تا از کسانی که در این شب جمعه به قبرستان آمده اند، سراغ قبر حسن را بگیریم. با چند نفر صحبت کردیم و نام های نوشته شده بر روی چند قبر را هم خواندیم، نتیجه ای نداشت. بنابراین به شهر برگشتیم تا از کسانی که بیشتر مطلع هستند، بپرسیم.

به شهر “تودشک” که برگشتیم، هوا رو به تاریکی می رفت. بالاخره “میثم” با پرس و جو متوجه شد که یکی از جوانان شهر، کتاب Searching For Hassan را دارد. قرار گذاشتیم تا کتاب را از او بگیریم و بر اساس کتاب جستجو را ادامه دهیم.

برای شام به منزل خواهر “میثم” رفتیم، در حالیکه خبرهای خوبی از جوانی که کتاب را بهمان داده بود دریافت کردیم. باید ذکر کنم که هیچ یک از ما سه نفر کتاب را نخوانده بودیم، فقط “میثم” و “فریبا” از وجود چنین کتابی بر اساس شرح آقای “ساسان” (راهنمای گردشگری پیش کسوت) باخبر بودند و برای من تعریف کرده بودند. آقای “ساسان” هم این کتاب را از یکی از توریست هایش هدیه گرفته بود.

وقتی “فریبا” چند ماه پیش داستان این کتاب را برایم تعریف کرد، گفتم به هر قیمتی شده باید برویم و ته و توی قضییه را دربیاوریم. این شد که به این سفر آمدیم.

تا کتاب به دستمان رسید، شروع کردیم به ورق زدن و دریافت اطلاعات. اما خبر مهمتر این بود که “میثم” از آن جوان شماره دختر “حسن” را گرفته بود. وقتی با “مریم” (دختر حسن) صحبت کرد متوجه شد که حسن و همه خانواده زنده هستند و در اصفهان زندگی می کنند. همگی از دریافت چنین اطلاعاتی هیجان زده شدیم و طبق قراری که با “مریم” گذاشتیم، تصمیم گرفتیم که فردا (جمعه) به اصفهان برویم و از سفر به “آرند” (زادگاه میثم) صرف نظر کنیم. درواقع ما فکر می کردیم که در این سفر سراغ “حسن” را در “تودشک” می گیریم و وقت خواهیم داشت تا از “آرند” هم بازدید کنیم. ولی با این خبر جدید باید به اصفهان می رفتیم و دیدار از “آرند” را به سفر و وقت دیگر موکول می کردیم.

چنان که در تصویر می بینید، در یکی از صفحات کتاب، عکسی (عکس بالایی در کتاب) که خانواده “وارد” با آن برای پیدا کردن “حسن” به ایران آمدند، دیده می شود.

۲۹ سال بعد از ترک ایران، خانواده “وارد” با در دست داشتن این عکس سیاه و سفید که از یک قسمت هم تا خورده بود به ایران برگشتند و به دنبال “حسن” گشتند و او و خانواده اش را یافتند. در این عکس حسن، فاطمه (همسرش)، خورشید (مادر فاطمه) و علی (فرزند حسن و فاطمه) دیده می شوند.

در تصویر عکس لحظه ای را می بینید که خانواده “وارد”، خانه “خورشید” (مادر خانم حسن) در “تودشک” را پیدا کردند. این عکس در کتاب Searching For Hassan چاپ شده است.

برای شرح این لحظه، در کتاب از زبان نویسنده Terence Ward اینگونه نوشته شده:

- صدای مادرم از دور به گوش می رسید: ببینید آقا، این عکس مربوط به سی و شش سال پیش است. این فاطمه و حسن هستند، این هم علی است که آن موقع تازه به دنیا آمده بود و در این عکس توی بغل مادربزرگش، خورشید خانم است. شما هیچ یک از اینها را نمی شناسید؟

- … گفت: بله، خورشید خانم، مادر فاطمه، منزلش همین نزدیکی هاست، بفرمایید من شما را به آنجا می برم.

مادرم با شادی وصف ناپذیری فریاد زد “خورشید”…

ما شب دوم را هم در منزل پدری “میثم” در “تودشک” خوابیدیم و صبح جمعه ساعت ۹:۳۰ به سمت اصفهان راه افتادیم. وقتی به خیابان “بی سیم” رسیدیم “فاطمه” (دختر حسن)  منتظرمان بود و ما را به داخل خانه هدایت کرد. بعد از فاطمه اولین کسی که برای خوشامدگویی به پیشواز آمده بود، “خورشید” بود. اگر اشتباه نکنم، خورشید متولد ۱۳۰۴ است. در این تصویر میثم و فریبا با او احوالپرسی می کنند و من از این لحظه عکس می گیرم. راستش ما هم “در جستجوی حسن” بودیم و موفق شدیم تا او و خانواده اش را بیابیم.

۱۴ سال پیش “خورشید” اولین نفری بود که با خانواده “وارد” دیدار کرد و آنها را به سمت اصفهان فرستاد تا حسن و فاطمه را ملاقات کنند. حالا ما او را در اصفهان و منزل دختر و دامادش می دیدیم. او در زندگی خیلی زجر کشیده. وقتی جوان بوده شوهرش مرده. بعد از آن با کار بنایی و انجام کارهای سخت روزگار گذرانیده.

و بالاخره “حسن” (حاج حسن قاسمی) را دیدیم. او به داخل حیاط آمد و با روی خوش به ما خوشامد گفت. تا این لحظه یک عکس از پنجاه سال پیش او دیده بودم و یک عکس از ۱۴ سال پیش. حالا هم خود او را می دیدم.

در صفحات اولیه کتاب چنین نوشته شده:

حسن، خانه دار ما، آشپز ما، پدر جوان ایرانی با چراغ کُلمن پر نور وارد می شود. سبیل های غرور آمیز خود را به طرز خاصی تکان می دهد و با هیکلی قوی مثل پهلوان ها، با حرکاتی سریع و چانه ای قوی که به طرز نمایشی پیش آمده، در حالی که چشمهایش زیر نور چراغ خیابان سوسو می زند، با قدم های بلند به سوی ما می آید. او از نجابت آرام هنرپیشه ای برخوردار است که برای ایفای نقش خود وارد صحنه می شود.

این بانو هم “فاطمه” (همسر حسن) است. یکی از خوش برخوردترین و مهربان ترین زنانی که دیده ام. از آن زنانی است که در یک لحظه افسون مهربانی اش می شوید.

چهره او را هم در این عکس و هم در آن عکسی که خانواده “وارد” به همراه داشتند و از روی آن به دنبال حسن آمدند، بسیار دوست دارم. لطفا یک بار دیگر به لبخند هر چهار نفر (حسن، فاطمه، خورشید و علی) در آن عکس دقت کنید. به نظرم لبخند آن چهار نفر در سفری که خانواده “وارد” به ایران انجام دادند موثر بوده

یک بار دیگر به لبخند فاطمه دقت کنید…

این بانو “مریم” است. همان کسی که “میثم” شب قبل با او حرف زده بود. مریم بود که دعوتمان کرد به اصفهان و دیدار از خانواده اش. تمام اطلاعاتی که “فریبا” در بخش اول این سفرنامه نوشته، اطلاعاتی است که “مریم” به او داده. مریم همه عکس ها را به ما نشان داد و همه چیز را برایمان تعریف کرد.

چیزی که در این خانواده برایم خیلی مهم بود، رضایتی بود که در رفتار و گفتارشان دیده می شد. رضایت از زندگی…

این هم تصویری از “ترنس وارد” نویسنده کتاب و همسر ایتالیایی اش. وقتی در خانه حسن بودیم، مریم به “ترنس” تلفن کرد و با او حرف زد و بنده را معرفی کرد. بنابراین با “ترنس” حرف زدم و از برنامه ام برای حسن و فاطمه گفتم. حالا تلفن و ایمیل “ترنس” را دارم. لینک همین سفرنامه را هم برایش فرستادم. به او گفتم که سعی خواهم کرد اسپانسر پیدا کنم و حسن و فاطمه را به فلورانس، شهری که من عاشقش هستم و ترنس در آن زندگی می کند، بفرستم.

راستش از شما چه پنهان، به همراه میثم و فریبا در حال برنامه ریزی هستیم تا برای حسن و فاطمه و خورشید بزرگداشت بگیریم.

این تصویر یکی از عکس های قدیمی است که فاطمه را با پسران خانواده “وارد” نشان می دهد.

و این عکس، آن لحظه استثنایی را نشان می دهد که خانواده “حسن” در هتل عباسی اصفهان با خانواده “وارد” دیدار کردند.

این عکس هم در لابی هتل عباسی اصفهان گرفته شده. توصیف اولین لحظه دیدار را از زبان نویسنده بخوانید:

………………….

در هتل عباسی اصفهان مسئول هتل به ما زنگ زد:

- ببخشید خانواده قاسمی منتظر شما هستند.

- ریچارد با صدای بلند، در اتاق مادر و پدرمان را زد: آنها اینجا هستند.

- از داخل اتاق پات (پدر خانواده) گفت: “دونا” (مادر خانواده) زودباش برویم.

- ریچارد از راهرو با جیغ بلندی می گفت: زود باشید همگی، من دارم می روم پایین.

در آن لحظه، درهای اتاق های ما به شدت باز شد، گویی تمرین آتش سوزی بود. همه ما همزمان ریختیم بیرون و در حالی که به همدیگر تنه می زدیم، به دنبال ریچارد روان شدیم. او جلوی گروه راه افتاد و ما در حالی که قلبهایمان به شدت می طپید از پله ها سرازیر شدیم…

در سرسرای ورودی مرمری و شلوغ هتل، ریچارد فریاد زد: “حسن!”

………………….

جالب است بدانید که در این لحظه “ریچارد” نگهبان سبیلوی هتل عباسی را به جای حسن بغل کرده بود. در این زمان حسن به قول “ترنس” نویسنده کتاب، اینگونه بود:

آن موهای سیاه براق، سبیل پر پشت، قد بلند، همه نیست شده بود…

………………….

نویسنده در ادامه اینگونه می نویسد:

کارمندان هتل با تعجب سر برگرداندند. چند تا توریست به ما خیره شده بودند… دیدار ما با بغل کردن های یکدیگر و فریادهای شادمانی و بوسه بیشتر شبیه به یک شلوغی کنترل شده بود. در حالی که همه همزمان مشغول صحبت بودند اشک شادی از گونه های حسن روان بود.

این هم تصویری از خانواده “وارد” که در منزل خانواده “حسن” مهمان شدند. جالب است بدانید که به گفته مریم، ما (فریبا، میثم و من) هم دقیقا بر روی همین سفره ناهار خوردیم.

“دونا” و “فاطمه” را در تصویر می بینید. من با خواندن کتاب “در جستجوی حسن” عاشق شخصیت “دونا” شدم. او یک زن فوق العاده بود. “دونا” چند ماه بعد از این سفر به دلیل سرطان خون از دنیا رفت. بعد از او هم “پات” (همسر دونا) طاقت نیاورد و فوت کرد. راستش را بخواهید اگر روزی پایم به آمریکا برسد حتما سر مزار “دونا” خواهم رفت. او را دوست دارم.

فاطمه و دو پسرش (علی و مهدی) را در یکی از عکس های قدیمی می بینید. پسری که در آغوش فاطمه است (مهدی) به قیافه امروزی اش بسیار شبیه است. او را در چند عکس پایین تر خواهید دید.

در کتاب “در جستجوی حسن” شرح این باغ و آن دو مجسمه سفید رنگ آمده است. اینجا محل زندگی خانواده “وارد” در تهران بوده.

این هم عکس رنگی همان لحظه ای که خانواده “وارد” در “تودشک”، “خورشید” را پیدا کردند.

عکس دسته جمعی خانواده “وارد” با برخی از اعضای خانواده “حسن”

ایران - آمریکا

از فاطمه پرسیدم: “بلدید قالی ببافید؟” جواب داد: “بله” بعد ادامه داد: “یک سال و نیم وقت گذاشتم و یک فرش برای “ترنس” بافتم.”

از او خواهش کردم و گفتم می خواهم فرش را ببینم. فرش را آورد. از آن عکس گرفتم. اینجا بود که با خودم فکر کردم اگر بتوانیم برنامه ای ترتیب دهیم که حسن و فاطمه به فلورانس بروند، می توانند این فرش را به دست “ترنس” برسانند.

بدون شرح

همانطور که گفتم وقتی در خانه حسن بودیم، مریم با “ترنس” تماس تلفنی گرفت. مریم، حسن و من با “ترنس” حرف زدیم. در این تصویر، حسن با “ترنس” حرف می زند و میثم، فیلمبرداری می کند.

ما قصد نداشتیم برای ناهار در منزل حسن بمانیم. می خواستیم در مسیر اصفهان به تهران از برخی از مکان هایی که شاید تا به حال بازدید نکرده ایم، دیدار کنیم. ولی حسن گفت: “گوشت گرفته ام و کباب آماده کرده ام. بمانید.” ما هم ماندیم تا دستپخت آشپز هتل کوثر اصفهان را بخوریم.

این هم یکی دیگر از پسران حسن که دیر آمد و زود رفت. همانطور که از قول فریبا در بخش اول این سفرنامه آمده، همه خانواده حسن هر جمعه در منزل او (حداقل برای ناهار) جمع می شوند.

او “مهدی” است. این قیافه را با آن قیافه در چند عکس بالاتر وقتی که در آغوش مادرش است، مقایسه بفرمایید.

سفره ناهاری که ما افتخارش را داشتیم در آن سهیم باشیم.

به طرح سفره دقت کنید. همانی است که ۱۴ سال پیش خانواده “وارد” بر روی آن غذا خوردند.

و این هم لحظه خداحافظی ما با خانواده حسن در حیاط خانه. اگر در عکس های بالا دقت کنید متوجه خواهید شد خانواده “وارد” هم در همین مکان عکسی با خانواده حسن انداخته اند.

پی نوشت ۱: قبلا در ابتدای این سفرنامه نوشته بودم که حافظه دوربینم اجازه دسترسی به عکس هایم را نمی دهد. در آن وقت بسیار عصبی و ناراحت بودم. عکس های یکی از بهترین سفرهایم را از بین رفته می دیدم. خوشبختانه با همکاری میثم و کمک چند نفر از دوستان او عکس ها بازگردانده شد. سپاس از میثم و دوستان مهربانش.

پی نوشت ۲: در تاریخ ۲۸ آبان، سمینار این سفر با حضور آقای “ساسان”، “میثم امامی”، “فریبا خرمی”، یکی از اعضای انتشارات “جیحون” و با پیامی از مترجم فارسی کتاب آقای “غلامحسین جنتی عطایی” در محل جلسات هفتگی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران برگزار خواهد شد.

پی نوشت ۳: امیدارم با همکاری برخی از علاقمندان بتوانیم بزرگداشت حسن، فاطمه و خورشید را برگزار کنیم و آنها را برای دیدار با نویسنده کتاب و اهدای فرش به او، راهی فلورانس کنیم. احساس می کنم این وظیفه ماست.

پی نوشت ۴: تا جایی که خبر دارم قرار بوده فیلمی بر مبنای همین کتاب ساخته شود که نشده. پیشنهادم این است که اگر فیلمی با عنوان Anti Argo ساخته شود، هم پر فروش خواهد بود و هم از زاویه ای دیگر به بیان روایتی می پردازد که نه تنها خصمانه نیست، بلکه بسیار شرافتمندانه و زیبا خواهد بود.

02 Oct 09:17

http://monsefaneh.blogspot.com/2013/10/blog-post.html

by ...
 موهام سفید شده. یک حال خاصی هم دارم که رنگشان نمی‌کنم. فکر می‌کنم ده سال دیگر شاید اصلن قابل تحمل نباشد اگر رنگ نکنم. پس حالا که هنوز قابل تحمل است، رنگ نمی‌کنم اما از هر جایی فرق باز کنم، ببندم، پشت سرم جمع کنم، خلاصه هر غلطی کنم، چشمم فقط آن سفیدها را می‌بیند. بعد احساس می‌کنم طبیعت دارد بهم راهنما می‌زند. از سر همین راهنمایی که بهم می‌زند شاید، رفتم فیت‌نس. سارای کتا‌ب‌ها یک پست جالبی نوشته بود که آدم وقتی متوجه می‌شود سنش دارد زیاد می‌شود که متوجه بدنش می‌شود. تازگی خیلی متوجه بدنم هستم. یاد لوئیس سی‌کی هم افتادم که یک استندآپ کمدی داشت، از درد پاش می‌گفت و این‌که رفته بود دکتر، دکتر بهش گفته بود این‌کار را بکن آن‌کار را بکن، بعد همه‌ی آن‌کارها را که می‌کرد، درده خوب نمی‌شد اما بدتر هم نمی‌شد. حالا او از چهل‌سالگی می‌گفت، من از سی‌‌سالگی می‌گویم. وضع خیلی بدی نیست. یعنی حتمن در آینده بدتر می‌شود اما این مرحله‌ای که آدم متوجه بدنش می‌شود مرحله عجیبی‌ست.
کاری نمی‌شود کرد. باید قبول کنی. به‌قول وکیل هامون: می‌دونم به قلبت ریده شده ولی باید قبول کنی.
من هم قبول کردم. خودم را می‌کشم توی فیت‌نس، عرق می‌ریزم و قبول کردم. بدنم مواظب من نیست. من مواظب بدنم هستم.
فقط این نیست. کار هم هست. همه‌چیز واقعن آسان نیست مثل بیست‌سالگی. چیزهای بزرگ‌تری آدم را راضی می‌کند. این‌که پول‌توجیبی خودت را درآوری فقط، باحال نیست دیگر. باید خوب پول درآوری. باید بتوانی سفر کنی با پولی که درمی‌آوری. استانداردهای زندگی آدم فرق می‌کند توی سی‌سالگی. موفقیت یک معنای دیگری پیدا می‌کند. این‌که فقط شاغلی خوشحالت نمی‌کند مثل بیست‌سالگی. از آن طرف درس خواندن مثل بیست‌سالگی آسان نیست. در عین حال وقتی درس می‌خوانی، می‌خواهی جواب بگیری ازش. می‌خواهی به دردت بخورد که پول درآوری. همین جناب ما وقتی پدر، مادرمان بهمان می‌گفتند بابا جان آخر می‌خواهی چه‌کاره شوی با هنرهای زیبا خواندن، جوابی نداشتیم. مثل بز اخوش نگاهشان می‌کردم که آخر شما از زندگی چه می‌فهمید؟ برایم عمیقن سوال بی‌ربطی بود که می‌خواهم چه‌کاره شوم.
الان عمیقن می‌خواهم برگردم و شانه‌های خودِ بیست‌ساله‌م را تکان بدهم که عزیزم! عزیزم!! مهم است که چه‌کاره شوی. مشکل این است که من روح آزاد هنرمند فقیر را ندارم ولی در بیست‌سالگی فکر می‌کردم که خب در فقر می‌میرم و بعد که مردم، مثل ونگوگ، بله ونگوگ، بعدن کشفم می‌کنند که چقدر خفن بودم و همه‌ی طراحی‌هام را هم دقیقن تاریخ می‌زدم (و می‌زنم) که بعدن که خواستند کشفم کنند، مشکلِ کرونولوژیکال با آثارم پیدا نکنند. این‌طور آدمی بودم. این‌قدر ساده‌لوح. ساده‌لوح هم فحش نیست. یک حالت از لوح است. مثل شب که یک حالت از وقت است.
به‌خاطر ساده‌لوحی‌م، داستان برای تعریف کردن دارم وقتی هشتاد سالم شد اما به حساب بانکم که نگاه می‌کنم از خودم ناراضی‌ام. نه که حالا خوب شده باشم ها. نه. هنوز هم با یک عشقی رنگ و قلم‌مو پهن می‌کنم و کماکان تاریخ می‌زنم و سرم بالاست پیش لوح خودم اما یک آگاهی‌ای دارم به غلطی که دارم می‌کنم که دلخورم می‌کند گاهی. می‌دانم پیر که بشوم یادم نمی‌ماند که حسابم منفی بود توی اکتبر دوهزار و سیزده اما می‌دانم که فلان طرح را کشیدم اما توی خود اکتبر دوهزار و سیزده بامزه نیست این جریان. از این چیزهایی‌ست که باید از روش بگذرد تا آدم جاهای بدش را فراموش کند و فقط خوبی‌ش یادش بماند. اما این‌که می‌دانی بعدن یادت نمی‌ماند هم کمکی نمی‌کند که الان راضی باشی. حالا از فقر هم دارم نمی‌میرم اما پولی برای چسان‌فسان و خرید ندارم. هزار و پانصد تا خرج اضافه بر خرج‌های فیکسم داشتم این ماه که کشتی‌م را دارد غرق می‌کند و سی‌ساله‌ی درون هی بهم می‌گوید که زکی! یک خوش‌بین امیدواری هم همیشه حاضر است که به تخمش نیست. هه.
02 Oct 04:34

گذشته؛ وقتی فرهادی از جنگ حرف می‌زند

by noreply@blogger.com (Homayoun Kheyri)
نشستم و فيلم "گذشته" فرهادی را ديدم. نظرم را می‌نويسم که اگر دوست داشتید فيلم را يکبار ديگر ببينيد از اين جنبه هم تماشايش کنيد. اما قبل از هر چيز بگذاريد به اين سوال پاسخ بدهم که آيا فرهادی می‌توانست داستان "گذشته" را در ايران بسازد؟

جوابم منفی‌ست. برای ساخت "گذشته" در ايران يا بايد نسل‌ها بگذرد، و يا از زبان ديگران گفته شود. فرهادی راه دوم را انتخاب کرده که به نظرم منطقی‌ترین انتخاب ممکن بوده.

"گذشته" از چه چيزی حرف می‌زند؟ از زندگی خصوصی آدم‌های مذهبی در ايران. از ازدواج‌های عقيدتی دختران و پسران نسل اول انقلاب که شور انقلاب آن‌ها را به هم پيوند داده بود. جدا شدن‌های‌شان از رهگذر گروه بندی‌های سال‌های اول انقلاب. ازدواج‌های مجددشان با همگروهی‌های جديد با مایه‌های مذهبی‌. به جبهه رفتن مردها و بعد بازگشت گروهی از اسرای جنگ که به نظر می‌رسيد به شهادت رسيده باشند و حالا همسران‌شان به ازدواج مردان ديگر درآمده بودند.

همسران قديم به خانه برگشته‌اند اما جای‌شان را به مردان ديگری داده‌اند. با فرزندانی از ازدواج‌های قديم و جديد و در راه، و زن‌هايی در بين عشق و سردرگمی.

زن (مارين) ما را از ازدواج سال‌های اول انقلاب باخبر می‌کند. همسرش جايی ديگر است مثل بسياری از انقلابيون سابق که بعد از تغييرات سياسی سال‌های ابتدای انقلاب راه‌شان را جدا کردند و رفتند. اين‌ها گذشته جامعه ايرانی‌اند اما اثرشان با فرزندانی که از خود باقی گذاشتند در جامعه به حيات خود ادامه می‌دهد.  

مرد اول (احمد) نشانه مذهبی‌های بعد از تغييرات سياسی اوايل انقلاب است که شور جنگ آن‌ها را پيش از شروع زندگی مشترک روانه ميدان‌های نبرد کرد. يک نمونه‌اش را در آژانس شيشه‌ای ديده‌ايم؛ عباس. صاحب رستوران (شهريار) که در کارگاه قاب‌سازی‌اش با احمد گفتگو می‌کند از زبان احمد می‌شنود که "گاهی فکر می‌کنم چهار سال پيش اگر نرفته بودم ..." و به او جواب می‌دهد "تو آدم اينجا نبودی. يا اينور يا اونور". به نظرم اين اوج داستان است که به مخاطب می‌گويد احمد همانی‌ست که ميان زندگی معمولی و آدم آن‌ور بودن از زندگی معمولی‌اش گذشته است. آدمی که هنوز می‌توان به خصلت‌های انسانی‌اش اعتماد کرد ولی شهريار به او می‌گويد "اين دنيا بدون تو هم می‌رود جلو". اين همان حرفی‌ست که حاتمی‌کيا در آژانس شيشه‌ای هم می‌زند؛ "دهه‌ت گذشته مربی".  

مرد دوم (سمير) نشانه‌ای‌ست از رجال سياسی که همسران مفقودین جنگ را به ازدواج خود درآورده‌اند، کامی از جنگ با ازدواج با منسوبين جنگ. دختر بزرگ‌تر به احمد می‌گويد علاقمندی مادرش به سمیر اين است که "چون شبيه توئه". محمدحسين فرحبخش در "زندگی خصوصی"، "ابراهيم" را بعنوان نشانه‌ای از همين گروه به ما نشان می‌دهد.

دختر بزرگ مارين نشانه حال است. او با سمير ميانه‌ای ندارد اما از جنبه عاطفی با احمد نزديک است. اين اتفاقی‌ست که همين حالا در جامعه ايرانی رخ داده است. برای نسل جديد تفاوت معناداری ميان رجال سياسی امروز با رزمندگان و بازماندگان جنگ وجود دارد. شعار "بسيجی واقعی همت بود و باکری" محصول همين تفاوت است که از زبان نسل فعلی شنيده می‌شود.

دختر کوچک مارین و پسر سمير هر دو نشانه‌های آينده هستند. نسل دوم انقلابيون و رجال فعلی که همزبانند.

به نظرم اگر فرهادی "گذشته" را در ايران می‌ساخت چنان جامعه را متاثر می‌کرد که می‌توانست بنيان‌های سياسی را از هم بپاشد. "گذشته" وقايع دوران پس از جنگ جامعه ايرانی را مرور می‌کند. وقايعی که گرچه زير پوست جامعه‌ می‌گذرند اما هنوز گريبان خانواده‌های اسرای جنگ را رها نکرده‌اند.‌
18 Sep 20:25

همین چند وقت پیش رویاشو بی‌بهونه سر بریدن

by فرد نامبرده
حساب وقت و تقویم از دستم در رفته بود. انگار قفل شده باشم. همین‌ چند روز پیش، سرکلاس دوستم پرسیده بود: چرا این روزها اینقدر خسته به نظر می‌‌آیم؟ راستش، خوب بلد بودم با کلمات بیگانه بازی کنم و حالم را حالی‌اش کنم، ولی حرف زدنم نمی‌آمد. عر زدنم می‌آمد، اما بدی غربت این است که امامزاده ندارد که آدم گم شود میان هیاهوی مردم، دستش را روی پیشانی گذارد و دل بدهد به روضه و غرقه شود در اشک. این را یکی همین حوالی چند وقت پیش گفته بود. چقدر این روزها فکر کردم درست گفته بود. دوستم را سرکلاس بی‌جواب گذاشتم. یک ایستگاه قبل از خانه، داشتم توی قطار خبرها را از فیدخوان چک می‌کردم، خواندم که شریعتی از دانشگاه علامه برکنار و سلیمی سرپرست شده است. خبر کوتاه، انداختم به فکرهای بلند. در خانه را پشت سرم بستم، چهار هفته از مرگش گذشته بود ولی، ولی آدم ناچار به هرچیزی شاید متوسل شود. چوب پرده‌های اتاق برای خانه‌ی تازه، کنار در بود. یکی را گرفتم به دست، انگار که ضریح امامزاده‌‌ای کوچک میان راه الموت تا شهسوار باشد. زار حسرت بود که سر‌می‌رفت. حسرت رویاهای کوچکی که یک‌شبه بر آب شد. رویای کوچکی که تا چند روز قبل زنده بود و انتظارش را می کشید/ می‌کشیدیم.  شکل چهره‌اش همان روزی که حکم انظباطی دانشگاه را گرفته بود آمده بود جلوی چشمم. رفته بودیم تا در دفتر شریعتی توی ساختمان جدید دانشگاه آخر اتوبان همت. همه کار کردیم. از اعتراض به حکم تا اعتصاب آرام. پایان‌نامه‌اش را تازه تمام کرده بود. حتی زودتر از همه ما می‌خواست دفاع کند. شریعتی، رئیس جدید دانشگاه، برایش راه بازگشتی نگذاشته بود. من نبودم آن روزی که حراست با تحقیر راهش نداده بودند به دانشگاه. داشتم با گروه کوچکی سر تقاطع میرداماد و ولی‌عصر فیلمبرداری می‌کردیم. فردایش خبر را از بچه‌ها شنیده بودم. حتی خودش چیزی نگفته بود. از همان روزهای اول دانشکده توی فکر پایان‌نامه بود. می‌خواند زیاد و می‌نوشت. دو سال تمام کار کرده بود. فرق هم کرده بود زیاد. از یک چپ مارکسیست تمام عیار با کلاه بره شده بود یک لیبرال دموکرات. همه‌ی بحث‌های سر کلاس و بعد از کلاس با دکتر مردیها، دکتر خالقی، آن شب‌نشینی‌های خوابگاه به‌آفرین با حسن و روزبه، همه‌ی پیاده رفتن‌های خیابان سیزدهم وزرا تا کریمخان. مهدی، اصلی بود در طرف بحث و من فرعی. رفاقتش، کلاس درسی بود برام بی ادعای معلمی. آن جمع سیزده نفره کلاس کوچک ما، چه جفت و جور همه پرانگیزه بودیم. رشته‌ای که تازه بود و رفیق‌شدنمان را انتخاب نکرده بودیم. توی همان کلاس کوچک، دغدغه‌ها و بحث‌هایی درگرفت که بعدها دیگر تجربه نکردم. فرصت غنیمتی بود برای آموختن. رشید، بین همه نقش پررنگ‌تری داشت به ترغیب خواندن و آموختن. چهار نفر توی یک اتاق ده متری زندگی کردیم شش ماه. دیده بودم هر شب خواندن و جستجو کردنش را. تلاش واقعی‌اش برای جلو بردن و ساختن را. ما از خودمان شروع کردیم.خیلی کتابهای «باید» را با او خواندم. گرچه همه را من تمام نکردم. هم‌کلاس‌شدنمان در روزهای سختی بود. لیسانس‌مان را در فضای دانشگاهی دوران خاتمی خوانده بودیم و حالا آغاز دوره‌ای جدید بود که آخرش را هیچ کدام کف‌دست بو نکرده بودیم. سالها به سیاهی می‌رفت، امید اما زنده بود. اول از همه خود رشید بود که اخراج شد. پشت بندش هشتاد و هشت بود و دومینوی شوم برای آن کلاس کوچک سیزده نفره. ممنوع از دفاع و اخراج شده از دانشگاه، دستگیر هم شد. بعد فروغ و روزبه بازداشت شدند. آخر سر هم حسن. کمترین لطمه به من آمد که بیکار شدم. سعیده و امین هم کوچ کردند. زندگی آن‌قدر چرخ خورده بود و غوطه داشت این سالها که خبر نگرفتیم زیاد از هم. جمعی پراکنده شده بود. بیکاری و تابع‌های بعد از آن، آنچنان درگیر روزمره و معاشم کرد که غافل شدم گاهی از ارتباط‌گیری مدام. کسی اما میان ما اگر همیشه امیدوار مانده بود، رشید بود. خرداد امسال بعد از انتخابات، شنیدم از مژگان که گفته بود حالا باید برگردد دانشگاه و پایان‌نامه‌اش را دفاع کند. از او خیلی چیزهای دیگر هم بود و هست که نوشتنی نیست. داشتم می‌گفتم، آن خبر عوض شدن رئیس دانشگاه، چهار هفته دیر رسیده بود. پای چوب‌پرده‌های خانه جدید، فکر کردم دیگر به هیچ شکلی دستم بهش نمی‌رسد. ناتوان بودم از اینکه خوشحالش کنم، شاید دوباره آن ریسه‌ی خنده و لهجه‌ی اصفهانی‌اش را بشنوم که می‌تواند دفاع کند و به دانشگاه برگردد. همه این سالها منتظر این لحظه مانده بود. وسط خانه‌ی نو، تصور نبودنش غریب فقط نبود. سهمگین و سرد و وحشی بود. نه اینکه مرگ ندیده باشم، ولی تجربه دور و در غربتش را نکرده بودم. سخت‌تر بود. خیلی سخت‌تر. دشوارتر از آن، فکر رویای کوچکی که بر باد شد یک شبه.
همین حال، سالهای دور از اینها هم یکبار همه‌ی تنم را گرفته بود. یادم رفته بود، اما عکسی که رفیق دبستانم گذاشته بود روی فیس بوک، همه‌ی رعشه‌اش را دوباره زنده کرد. بعد از یک‌سال بهت بی‌حرفی و لالی، تازه دبستان می‌رفتم. مدیر مدرسه بعد از شنیدن ماجرا، به سختی حاضر شده بود ثبت نام کند. به عمو گفته بود نمی‌خواهد اعتبار مدرسه را خدشه‌دار کند و برای خودش دردسر بسازد به ویژه آن‌که بچه‌های سربازها و شهدای جنگ هم در مدرسه هستند و بودن من کنار آنها برای مدرسه دردسر است. آنقدر عمو رفته و آمده بود تا مدیر حاضر شده بود ثبت‌نام کند به شرط تعهد به شرکت فعال دانش‌آموز در فعالیتهای عقیدتی، انقلابی و فرهنگی مدرسه. من هم به عمو قول داده بودم با همکلاسی‌ها دم نزنم از آنچه بر ما رفته بود. چاره نبود. قبول کردم/کردیم. نیمه‌ی همان سال، دهه فجر سال شصت و نه، از کلاس ما یک گروه سرود ساختند. آن وقت‌ها به سختی یک مکالمه چند دقیقه‌ای با کسی داشتم. مدیر مدرسه اما گفته بود اگر می‌خواهم در مدرسه بمانم و اخراج نشوم، باید در ردیف اول گروه سرود بایستم و محکم و بلند سرود را بخوانم. پذیرش و استیصال را توی چشمهای عمو خوانده بودم. تن همه ما ژاکت‌های نارنجی پوشاندند. من هنوز شعر را حفظ نبودم. آن سالها حرف زدن عادی هم یادم می‌رفت. مدیر مدرسه گفت نفر اول در ردیف اول از سمت راست گروه سرود باید بایستم. قبل از اینکه برویم روی سن، من هنوز نصف شعر سرود را یاد نداشتم. زیر ژاکت اجباری مدرسه، آخرین پیراهنی تنم بود که مامان خریده بود. بعد از دو سال دیگر داشت تنگ میشد به تنم. آن پایین سن، صد و پنجاه نفر منتظر سرود خوانی ما نشسته بودند. نفر اول من رفتم روی سن. بعد بقیه آمدند. چشم چرخانده بودم من هم مثل بقیه بچه‌ها، پدر و مادرم را پیدا کنم. موزیک شروع شده بود. باید عجله می‌کردم. آقای مدیر تاکید کرده بود که ردیف اولی‌ها خیلی باید حواسشان باشد که توی چشمند. من و شش نفر دیگر ردیف اول باید شروع می‌کردیم و می‌خواندیم: آمده موسم فتح ایمان،شعله زد بر افق نور قرآن، در دل بهمن سرد تاریخ، لاله سر زد ز خون شهیدان... 
یادم نمی‌آمد. دوباره لال شده بودم. مدیر مدرسه از کنار پرده، چشم دوخته بود به دهانم. یاد حرف عمو، شب قبلش افتاده بودم که  گفته بود خیلی مهم است آدم درس بخواند و درس خواندن گاهی آسان نیست. باید با یک چیزهایی کنار آمد و قبول کرد. پیراهن زیر ژاکت عرق کرده بود و به تنم چسبیده بود. مامان و بابا میان جمع پایین سن نبودند. تنها ترجیع‌بند سرود یادم مانده بود و بلند می‌خواندم: بهمن خونین جاویدان، تا ابد زنده یاد شهیدان. پدرومادرهای زیادی آن پایین روی صندلی‌ها نشسته بودند. خانمجان و آقاجان و عمو و زن‌عموهم نیامده بودند. سخت بود. یاد نمی‌آمد غیر از ترجیع بند. آخرین بار هم ترجیع را فریاد زدم. بعد همه بلند شدند و کف زدند. یک بار دیگر چشم گرداندم شاید مامان و بابا را پیدا کنم. نبودند. پدرومادرها، آمده بودند پای سن بچه‌هایشان را ماچ می‌کردند و عکس می‌انداختند. همان جور که اولین نفر آمده بودم، آخرین نفر از سن خارج شدم. غضب نگاه آقای مدیر روی صورتم بود. من فقط دلم می‌خواست مثل بچه‌های دیگر می‌پریدم گوشه‌ای از سالن تنگ آغوش پدرومادرم. شدنی نبود. زار حسرت، زار رویای کوچکی که یک شبه بر باد شده بود همان‌جا آمد سراغم. پشت سن آن تالار اجتماعات مدرسه. وقتی ژاکت اجباری نارنجی مدرسه را از تنم درآوردم و پیراهن تنگ را دیدم. همان‌جا باورم شد، امید چشم به‌راهم ناامید شده. همانجا گریه کردم سخت. بعد از یک و چند ماه.همان‌جا باورم شد همه چیز واقعی و حقیقی اتفاق افتاده. همان‌جا کودکی‌ام یک شبه تمام شد. 
همه‌ی اینها، چند هفته بود توی سرم می‌چرخید. بهانه نوشتنش امشب آمد، وقتی تصویر خوشی بچه‌های نسرین را پس از آزادی دیدم. آن امید سر برآورده از چشم به راهی طولانی. آن شوق مدام که غوطه خورده در دلشان امشب. رویای کوچک‌شان سر بریده نشد.  این شوق از پشت همان تصویر کوچک مرا هم به وجد آورد. آخر تابستان آن سال هم به ما قول آزادی داده بودند. خوب یادم هست. چشم به ‌راه بودیم. خانمجان هنوز هم هست.

09 Sep 01:53

یک

by Sormeh R

سال هشتاد و دو بود. من درب و داغان بودم. ول کرده بودم رفته بودم ولایت مادری، مثلا دانشجوی مهمان. خودم اما می‌دانستم که معلوم نیست دیگر برگردم یا نه. خسته بودم. می‌خواستم فقط ول کنم و بروم. بعدها هر ازچندگاه پیش آمد که آنقدر خسته بودم که فقط می‌خواستم ول کنم و بروم. فهمیدم عادی است. آن موقع هنوز نمی‌دانستم.

با دخترک حرف می‌زدیم. گفت بیا یک چیز جالب نشانت بدهم. خاطرات یک دختری را می‌خوانم توی اینترنت. مثل تو دانشجوی پزشکی است. خیلی بامزه می‌نویسد. گفتم خاطره؟ اینترنت؟ گفت آره. بهش می‌گویند "وبلاگ". 

وبلاگ! حالا عجیب است که یک زمانی بوده که هیچ تصوری نداشته‌ام که وبلاگ چیست. که برای اولین بار برمی‌خورده‌ام به این کلمه. به این مفهوم. به این دنیا. خواندم. گفتم جالب است. اما نوشتن در اینترنت؟ از روزمره؟ خاطرات؟ مگر همین دفتر گل‌منگلی چه عیبی دارد که آدم بخواهد برای در و همسایه بنویسد؟ هان؟ گفت حالا تو چند وقتی این یکی را بخوان.

"جوراب پاره و انگشت آزاد" (آن وقت‌ها "دختر اردیبهشتی"). این اولین وبلاگی بود که خواندم. دومی‌ را از طریق اولی پیدا کردم. نوشته‌های نرم "آناهیتا". سومی... خب. من جنبه‌ی درست و حسابی نداشتم. سومی وبلاگ کسی بود که عاشقش شدم و هفت سال آزگار عاشقش ماندم. حضرت غارنشین این قاب. 

حالا آن روزها انقدر دور است که انگار اصلا اتفاق نیفتاده است. وبلاگ نوشتن تنها کاری است که من ده سال تمام بی‌وقفه ادامه داده‌ام. دوستانی در گذر این آب‌باریکه پیدا کرده‌ام که به دنیا نمی‌دهم. ( بله. مخصوصا شما دوست عزیز!) و بگذارید یک چیزی را اعتراف کنم. این قاب‌ها دروغ نمی‌گویند. بارها خوانده‌ام و نوشته‌ام که وبلاگ هر آدم همه‌ی آن آدم نیست و پشت نوشته‌ها ممکن است ماجرایی کاملا متفاوت در جریان باشد. باور نکنید. اینطور نیست. برای من نبوده است. کمی تیزبینی می‌خواهد که نویسنده را از پشت طوماری که می‌پیچد، هرچقدر ماهرانه، تشخیص دهید. من آدم‌های زیادی را از روی نوشته‌های‌شان برای آشنایی انتخاب کرده‌ام و تا به حال از این قضاوت پشیمان نشده‌ام. به این قاب‌ها اعتماد کنید. مثل چشم‌ها می‌مانند. 
*_/ اتفاق عجیب اینکه هر دو نفری که وبلاگ‌های‌شان من را به این دنیا معرفی کرد این روزها داغ به دل دارند. داغ مامان. دلم پیش دل‌شان است. مخصوصا که یکی‌شان را کمی پیشتر در همین نوشته‌ها آزردم.
15 Sep 06:17

commitment

by Sara n
 رییسم صدایم کرد که حرف بزنیم در مورد کار.  گفت قبل از اینکه پروپوزال مالی و تکنیکال این پروژه را بفرستیم تو باید به من قول بدهی که سه سال دیگر می مانی تا این پروژه جدید تمام شود. گفت که  در مود خودش  سازمان تصمیم می گیرد چون نه سال است افغانستان است. اما باید یکی از ما بماند تا مطمئن شویم این پروژه -  ساخت و راه اندازی یک مرکز فرهنگی- همان طور که ما می خواهیم اجرا شود. پروژه ای که برای  آماده کردنش هفته ها و حتی ماهها فکر و کار کرده ایم و در یک و نیم سال گذشته این همه خودمان را به خاطرش به در و دیوار زده ایم تا همه را قانع کنیم و برایش پول پیدا کنیم و ثابت کنیم ارزش چنین پروژه ای در دراز مدت بیشتر از غذا دادن به مردم و جاده ساختن است. 

من از رییسم حتی هیجان زده ترم، ترسیده هم هستم. همه اش فکر می کنم نه تنها سه سال که بیشتر هم باید باشیم، چه کار کنیم اگر یکی جای ما آمد و عین خیال ش نبود و نتوانست پایایی مرکز فرهنگی مان را تضمین کند. که پنج سال دیگر بیایم افغانستان  و ببینم شیشه پنجره هایش شکسته اند و همه جا را خاک گرفته و درها قفلند و معلوم است سالهاست رها شده. مثل سینما آریوب کابل مثل این همه مدرسه خاک گرفته و قفل شده وشیشه شکسته  و رها شده و  که این مدت در افغانستان دیده ام.

گفتم اما من از تعهد می ترسم. ممکن است پنج سال دیگر هم اینجا بمانم اما دلم نمی خواهد به خودم یا کس دیگری قول بدهم. گفتم تعهد ذهنم را فلج می کند، فکر می کنم زندانی ام، غمگینم می کند، گفتم من اگر امروز یک قرارداد سه سال امضا کنم و قول بدهم که بمانم از فردا آدم دیگری هستم. کم انرژی، بریده، خسته، هیچ چیزی هیجان زده ام نمی کند.

***
از آوریل 2010 تا الان یعنی نزدیک به سه و نیم سال، این اولین باری است که کسی را به طور رسمی دوست پسرم معرفی می کنم. توی این مدت   با هر کسی که بودم از هفته های اول می دانستم به چه دلیل باهاش به هم می زنم، همان جریان بلینک و طبقه بندی کردن.  آدمها شفاف اند، ذهن شان را می خوانم. ویژگی های از نظر خودم غیر قابل تحمل مردی که باهاش هستم را در یکی دو هفته ی اول پیدا می کنم و  تصمیمم را می گیرم. حالا ممکن است برای راحتی خودم و به خاطر شرایط سه ماه یا شش ماه یا نه ماه باه بمانم اما به هر حال ته رابطه را به وضوح می بینم، نزدیک است. و برای همین سعی می کنم روابط م باهاشان را در فضای اجتماعی محدود کنم که وقتی به هم زدیم آدم های کمی می پرسند: ئه چی شد؟ معمولن هرکسی را به یک گروه از اطرافیانم معرفی می کردم، برای مثال در افغانستان به همکارانم یا به اکیپ فرانسوی ها، یا به سازمان مللی ها، یا به دوستان صلیب سرخی یا به اکیپ ایرانی ها یا به نوردیک ها یا به اتحادیه ای اروپایی ها یا به ایتالیایی ها، این طوری وقتی تمام می کنی فقط یکی از این اکیپ ها خبردار می شود و ازت می پرسد "چطور شد راستی؟". اما حالا با کسی هستم که نمی دانم چرا باهاش به هم خواهم زد واین نشانه ی خوبی است. ترسی هم ندارم که به همه ی گروه های دوستان م معرفی ش کنم.

حالا مرد می خواهد برود واشنگتن. یعنی نمی داند می خواهد برود یا نه. یک پیشنهاد کاری دارد از بانک جهانی و کار را خیلی دوست دارد، واشنگتن را هم دوست دارد. اما به من می گوید می خواهد در کابل بماند به خاطر من. می گوید I don't want to freak you out ولی یک هفته وقت گرفته ام که فکر کنم و تنها معیارم برای تصمیم گیری تو هستی. می گوید I don't want to freak you out but I was going to tell you I want to stay with you and if you can't do that with my going to the DC then I'll stay here
هر وقت در مورد آینده حرف می زند جمله اش همین طوری شروع می شود  I don't want to freak you out برای اینکه می داند من چقدر از تصمیم گیری برای آینده و تعهد می ترسم. حالا پیشنهادهای او این است: یک. او برای من کابل بماند - با این که می دانم زندگی در کابل برایش خیلی سخت است - دو. برود دی سی و ما با هم بمانیم. اما پیشنهاد غمگنانه من این است که: It's over. چون وقتی یکی برای تو کابل بماند یعنی تعهد می خواهد. و وقتی یکی منتظر تو در دی سی بماند هم یعنی تعهد می خواهد. اگر هر دو تا توی یک شهر زندگی کنید  و مستقل از یکدیگر الزام آن چنانی نمی خواهد، اگر هم تعهد اتفاق بیافتد ذره ذره است و آدم ترسش را حس نمی کند.

***
آخر هفته رییسم باهام حرف زد دوباره. گفت که باید قبول کنم که سه سال بمانم. برایش توضیح دادم که کلن نمی توانم تن به دهم به تعهد . بهم گفت الان در مرحله ای ازندگی ات هستی که اگرتعهد را یاد نگیری و بهش تن دهی بعدن اگر بخواهی هم نمی توانی. تعهد یک چیزی است که آدم با تن دادن بهش یادش می گیرد و از یک وقتی به بعد خیلی دیر می شود برای یاد گرفتنش. 

02 Sep 06:33

سکه‌های جسور

by آیدا-پیاده
Ayda shared this story from پیاده رو:
خوب کردم پریدم، می‌ارزید و باز می‌پرم چون تا ابد هم خواهد ارزید.

 

یکی از خواص دریاچه برای من، دعوت به دیوانه‌گی‌ست.هروقت می‌پرم وسط دریاچه و به اتکا به جلیقه نجات شنا می‌کنم تا وسط آب خیلی دورتر از دست هر نجات غریقی، یا هروقت که با کایاک می‌زنم به دل راهروهای آبی غریبه بین جزیره‌های کوچک، یادم می‌آید که “تو که شنا بلد نیستی، این وسط چه غلطی می‌کنی؟”

من شنا بلد نیستم و احتمالا این اولین بار است که اعتراف می‌کنم، حتی به شما دوست عزیز. من از آب می‌ترسم و جز دخترعموم و یکی دونفر کسی این رو نمی‌دونه. دخترعموم مربی شنا خیلی متبحریست و همیشه از من بعنوان یک شکست بزرگ یاد می‌کند. در طول عمر حرفه‌اش بعنوان یک مربی شنا خوب، حتی نتوانست من را متقاعد کنم در عمق نیم متری سرم را زیر آب بکنم. ساحل سلامت و کناره را دوست دارم و هیچوقت در استخر به سمت پرعمق نمی‌روم با یک حالتی هم کنار استخر پا روی پا می‌اندازم که شما فکر می‌کنید این شناگر حرفه‌ایست ولی امروز دلش نمی‌خواهد خیس بشود. مثل روز برایم روشن است که از یک سکه هم راحتتر غرق می‌شوم.  یکبار دور از چشم شناگران و شماتت گران ، محض امتحان زمان گرفتم که با توکل چقدر روی آب می‌مانم، سه ثانیه فکر کنم، سر هزاروچهار کلی آب خوردم و دستم را گرفتم به نردبان کنار استخر و فهمیدم هرکسی را بهرجایی ساخته‌اند و من را برای خشکی. مادامیکه که مجبور نشوم سوار ‌کشتی و فری و کلک  هرچیز غوطه‌ور  دیگری هم نمی‌شوم.

همین آدم سکه‌‌ی و استخرگریز، یک روز جایی نزدیک سادبری عاشق دریاچه شد. دریاچه‌های کانادا با آن همه درخت دورشان حس بهترین پایان ممکن را به آدم القا می‌کنند. حس کردم اگر تقدیر این است که مرگ من با غرق فرا برسد، همین جا باید غرق بشوم، بین همین درختها. در کمال تعجب از غرق شدن نمی‌ترسم وقتی به دریاچه می‌رسم. جلیقه می‌پوشم و می‌پرم  وسط آب و می‌روم. پا می‌زنم تا وسط آب و بعد می‌خوابم.  حتی وقتی همه همراهانم خوابند و احتمال نجات صفر است باز با جلیقه  ای که ممکن است هرلحظه بند از بندش پاره شود می‌پرم وسط دریاچه. گاهی وقتی چشم باز می‌کنم کلی با ساحل/اسکله فاصله دارم. از نظر تکنیکی کار بدی می‌کنم ولی همین است. هرکسی یک جا، یک روز با توکل به طناب بانجی-جامپینگ می‌کند و مال من هم همین توکل به جلیقه و وسط آب پریدن بدون حداقل دانش شناست.

امروز ظهر، کمی مست، ستاره شده بودم وسط دریاچه هیلی و وا داده بودم از کنترل مدام همه چیز و اجازه داده بودم مثل یک چوب خوشبخت روی آب دریاچه بالا و پایین بروم. آسمان را نگاه می‌کردم و فکر ‌کردم، آنروز چقدر عاشق دریاچه واشاگامی شدم که پریدم. خیلی فکر کنم. فقط آدمهای سکه‌ی مثل من وقتی وسط دریاچه سرگردانند می‌دانند که چقدر باید بمیری برای آب که به منطق همه نجات غریق های اطرافت پشت کنی و بپری وسط دریاچه. خوب کردم پریدم، می‌ارزید و باز می‌پرم چون تا ابد هم خواهد ارزید.

 

عکس از نگار خلوتی – دریاچه واشاگامی/اونتاریو/کانادا

01 Sep 08:08

http://elcafeprivada.blogspot.com/2013/09/blog-post.html

by Ayda
صدای باند ضبط میاد. از شدت سرما مچاله‌م زیر پتو. اصلن هم مایل نیستم از تو تخت بیام بیرون. فکر می‌کنم این همسایه‌ها هم چه بی‌ملاحظه‌ن‌ها. کله‌ی صبح «شو ماست گو آن» آخه؟ شو هنوز لود نشده بابا. صداهه بغل گوشمه انگار. دقت می‌کنم می‌بینم به۲، داره از تو اتاق دخترک میاد. شو ماست گو آن؟! تا جایی که به خاطر دارم از تو اتاقش صدای زد بازی میومده، یا امینم، یا آدل. قبلنا در خدمت انریکه بودیم و اون پسر موطلاییه. حالا شو ماست گو آن؟! پتو رو می‌کشم رو سرم. چند دقیقه بعد اما تمام‌قد از زیر پتو بلند می‌شم می‌شینم رو تخت. داره «د وال» گوش می‌ده. نو وی!

هم‌سن و سال دخترک که بودم، مدرن‌تاکینگ گوش می‌کردم و شری‌شری‌لیدی. اون کاست کذایی رو نگه‌ داشته‌م هنوز، یادگاری. بعد با یه پسری دوست شدم که شجریان گوش می‌کرد و شریعتی می‌خوند. یه روز با ده تا کاست شجریان و چندتا کتاب شریعتی اومدم خونه. صدای شجریان که از اتاقم بلند شد، مامانم با تعجب اومد تو اتاق که داری رادیو گوش می‌دی؟ بعدن البته ته و توش رو درآورد.

یه روبدوشامبر می‌پیچم دورم می‌رم تو هال. خونه رو صدای پینک‌فلوید برداشته. سرمو از لای در می‌کنم تو اتاقش می‌گم جدیدنا با کی دوست شدی کره‌بز؟ غش۲ می‌خنده.
29 Aug 14:58

http://elcafeprivada.blogspot.com/2013/08/blog-post_29.html

by Ayda
آخرشم اينكه به نظرم آدما به جاى دنبال آدم مناسب گشتن، بايد دنبال اسمارتفون مناسب بگردن.
فقط با يه اسمارتفونه كه هيچكس تنها نيست.

همراه آخر
29 Aug 04:01

آنچه که گذشت……

by سیب به دست

اصغر سلام

چند وقتی بود که می خواستم برات بنویسم. می دونی که من همیشه راحت تر بودم بنویسم. اون وقتها توی سر رسید هایی که هر سال از شرکت می آوردی می نوشتم. تو هم گاهی سرک می کشیدی و می خوندی. بیشتر وقت ها هم نمی خوندی. تو وقت خودت رو با اراجیف تلف نمی کردی. پراگماتیک بودی، راههای میون بر رو هم دوست داشتی. من عاشق کارهای بی نتیجه، وقت کشی و از زندگی فرارکردن بودم.  راه من و تو از روز اول هم از هم جدا بود. از همون روز اول که تو  چای می خوردی و شجریان گوش می دادی و من عرق سگی می خوردم و سیگار می کشیدم و راجر واترز گوش می دادم. یادمه که بهم گفتی » من و تو اشتراکی به وسعت تهی داریم.» این رو البته نه از روی علاقه  ات به فلسفه که از روی علاقه ات به ریاضی گفتی. اما من اون زمان نفهمیدم. من بچه بودم، تو از من هفت سال بزرگ تر بودی. من ازت خوشم اومد چون قد بلند؛ مسلط و شوخ بودی. هیچ یادته چقدر بامزه بودی؟ هرشب پای تلفن تا ساعت چهار صبح با هم حرف می زدیم و انقدر می خندیدیم که مادرم می اومد توی اطاق و بهم چشم غره می رفت.  چقدر  اون سالهای اول فرق داشتیم. یادته اون روز برفی، صبح اومدی سر کوچه وایستادی و من رو رسوندی دانشگاه که مبادا دیر برسم؟ یادته شب ها  گاهی دم در برام گل می گذاشتی؟ یادته برای تولدم موبایل گرفتی تا هر وقت خواستی باهام حرف بزنی؟ یکی از اولین سری های گوشی نوکیا که قدر گوش کوب بود و وقتی باهاش حرف می زدم مردم با تعجب نگاهم میکردن.

اصغر؛ چه بلایی سر ما اومد ؟ چرا درست از شب بعد از ازدواج، تو انقدر پر خواب و بی حوصله  شدی؟ من و تو که از همون اولش با هم می خوابیدیم. تو اصرار کردی که ازدواج کنیم. گفتی اینجوری خیالت راحت تره. گفتی میخوای تا آخر عمرت توی چند سانتی متری من باشی. اما نگفتی برای این که پشتت رو بهم بکنی و خرناس بکشی. چرا دیگه با هم نمی خندیدیم؟ تو انقدر جدی و عبوس شدی که من مجبور شدم  به جای تو هم شوخی کنم. می گفتی: مجموع بامزگی دو نفر یک عدد ثابته! چرا باید یک عدد ثابت می بود؟ چرا یکِ تو به علاوه یک ِمن مساوی دو نشد؟ وقتی یاد اون روزهامون می افتم دلم یه جوری میشه. کاشکی می اومدی و می گفتی که چرا اینجوری شدیم. می گفتی که من کجای راه رو اشتباه رفتم. من که توی صف وایسادم که بلیط کنسرت شجریان بگیرم برای اینکه تو دوست داشتی، با همه ی فامیل تو صمیمی تر از خودت بودم چون تو دوست داشتی، زندگی مون همیشه تمیز بود، غذا مون همیشه سر میز بود. پس چرا اینجوری شد؟

گاهی  فکر می کنم همه چیز از اون روزی شروع شد که قرار عروسی رو گذاشتیم و رفتیم دنبال خونه. با پولی که داشتیم دخمه هم نمی تونستیم بگیریم. یادمه اون روز رفتیم جاهای پرت، خونه های  تاریک و مرطوب زیر پله.  موقع برگشتن بهت گفتم که دوست ندارم شبیه گداها زندگی کنم. بعد با هم دعوا کردیم. تو رفتی زیر بار قرض و یک خونه ی نقلی خیلی قشنگ برام خریدی. بعد مجبور شدی بیشتر کار کنی. کم کم وضعمون بهتر شد،قرض ها رو دادیم، تو شرکت اول رو زدی، شرکت دوم رو.. پول می اومد و می رفت ولی ما نه دیگه با هم حرف می زدیم و نه با هم کاری داشتیم. حتی یک مسافرت  با هم  نمی رفتیم. تو من رو می فرستادی اروپا   که برای خودم گوچی و ورساچه بخرم و من نمی خریدم چون هیچ وقت اهل پوشیدن چیزی که قیمتش از صد دلار بالاتر باشه نبودم. تو خودت هم نبودی. من و تو اصلا آدمهایی نبودیم که برامون زندگی اینجوری معنی بشه. اما نمی دونم از کجا پول در آوردن شد معنی زندگی، معنی موفقیت. تو دیگه حتی یک بار هم  برای من گل نخریدی، میگفتی: گل به چه درد میخوره؟ گل رو که نمیشه خورد! راستی تو  در طول این سیزده سال چقدر عوض شده بودی. من هم لابد عوض شده بودم، می دونم که دیگه دلم با تو نبود. آخه تو اصلا نبودی.  شبیه یک ماشین پول سازی شده بودی، شبیه یک آدم آهنی. من دیگه حتی نمی دونستم کجایی و چی کار می کنی و برام راستش مهم هم نبود. برای تو من مهم بودم؟ من که فکر نمی کنم. فکر می کنم تو اون زندگی رو نگه می داشتی چون بخشی از تصویر یک مرد موفق بود، مثل داشتن  یک ماشین خوب و یک آپارتمان توی یک برج کوفتی توی دوبی که من حتی از وجودش خبر نداشتم. وقتی از هم جدا شدیم ازم خواستی که برگردم و اون آپارتمان رو به نامم کنی.  تو در مورد من فقط یه چیز رو خوب فهمیده بودی. تو من رو میخریدی و من خودم رو می فروختم اما دیگه برای همین هم دیر شده بود چون یاد گرفته بودم که روی پای خودم باشم.

  نمی دونم اصغر، من هیچ وقت نفهمیدم چی شد. فکر کنم که یک جایی، توی یکی از اون پیچ ها دست من و تو از هم ول شد. و بعد از هم دورتر و دورتر شدیم. شاید هم این قاعده ی همه بودن هاست و هر چیزی یک روزی تموم میشه. ما هم تموم شدیم. وقتی ازت جدا شدم مدتها بود که برام  غریبه بودی. انقدر به آسونی فراموشت کردم که اون شب توی بام تهران وقتی بهم زنگ زدی حتی صدات رو نشناختم. با افرا رفته بودیم قدم بزنیم. پرسیدم شما؟ وقتی اسمت رو گفتی سرم گیج رفت و بازوی افرا رو گرفتم که نیفتم. هیچ وقت نفهمیدم که چطور خبر دار شده بودی که دارم از ایران میرم. ازم خواستی که بریم محضر و اون موبایلی که سال اول به نامم خریده بودی رو به نامت کنم. توی محضر بهم گفتی» این شماره رو برای تو نگه می دارم. هر وقت خواستی برگردی زنگ بزن». من هیچ وقت به نقطه ای که ازش رد شدم بر نمی گردم اما چند بار دلم گرفت و بهت زنگ زدم. بار آخر ازم خواستی که دیگه بهت زنگ نزنم مگه اینکه بخوام برگردم. گفتی که اینجوری اذیت میشی. این روزها خیلی یادت می کنم، شاید به خاطر اینکه سر و کله ی مردی تو زندگیم پیدا شده که نسخه ی خارجی توست. اونم داره پول در میاره و میخواد اینجوری زندگیمون رو بسازه. اونم مثل تو درازه وگاهی می تونه بامزه باشه. اونم هیچی از من نمی دونه و حتی یه دلیل برای دوست داشتنم نداره. من دوست ندارم دوباره اون داستان رو تکرار کنم اما تو که می دونی، من همیشه در برابر مردهایی که من رو می خریدن ذلیل بودم. الان باز دوباره تلنگم در رفته و اولین و اسون ترین راهی که به نظرم می رسه همینه. دارم دنبال راهی میگردم که این داستان رو بفهمم وگرنه هی باید تکرارش کنم. برای همین هم هی میرم از سر خط و دوباره می نویسمش. بدیش اینه که این داستان یک طرفه است. جای روایت تو توی این داستان برای همیشه خالی می مونه… مثل جای خودت کنار من توی زندگی.


دسته‌بندی شده در: ویولتا
27 Aug 13:08

We miss everyday life knowing that we are a failure in this country

by Sara n

our today email thread:

On Tue, Aug 27, 2013 at 5:14 PM, Sara wrote:

I miss going for a walk. I miss walking. I miss walking with my friends, aimlessly. 

From:  Matthew
Sent:  Tuesday, August 27, 2013 5:09 PM
To: Sara
Subject: Re: Re:


I miss going to Jazz concerts.
  
On Tue, Aug 27, 2013 at 5:07 PM, Sara wrote:

I miss reading newspapers' headlines and looking at magazines' covers on the street kiosks.


From:  Matthew
Sent: 

Tuesday, August 27, 2013 5:02 PM
To: Sara
Subject: Re: Re:

I miss looking out of my window and seeing normal people instead of gunmen. I miss seeing children playing.

On Tue, Aug 27, 2013 at 4:59 PM, Sara wrote:

I miss going to stand-up comedy shows.


From:  Matthew
Sent: Tuesday, August 27, 2013 4:56 PM
To: Sara
Subject: Re: Re:


I miss going to the cinema.


On Tue, Aug 27, 2013 at 4:54 PM, Sara wrote:

I miss avocado.


From:  Matthew
Sent: Tuesday, August 27, 2013 4:50 PM
To: Sara
Subject: Re: Re:

I don't think NGOs and contractors (the kind that carry out projects, not the fascists with sunglasses and guns) are so different anymore in Afghanistan.


On Tue, Aug 27, 2013 at 4:25 PM, Sara wrote:


I’m not giving more credit to  intention than result, but I’m saying if result is negative in both groups, let’s give credit to NGOs and not put them in one category with  army or private contractors.


From:  Matthew
Sent: Tuesday, August 27, 2013 4:12 PM
To: Sara
Subject: Re: Re:

What you say makes sense. To their credit, they believe in what they are doing.

On Tue, Aug 27, 2013 at 4:10 PM, Sara wrote:

You are being too cynical. You picture the reality even worse than what it is. Some of those NGOs genuinely believe in what they do, they think they are doing the right thing. Do you genuinely believe in what you do? 


And you are cynical about the status quo without  trying to change it.


From:  Matthew
Sent: Tuesday, August 27, 2013 4:00 PM
To: Sara
Subject: 

This has been a long day. This morning I interviewed NGOs who want to make a presentation at the meeting I chair on Thursdays. Why do foreign NGOs try so hard to  be sexy, instead of focusing on more important things?
I'm tired of Westerners working with local hip/artistic/genius musicians/grafitti artists/fashion designers who want money to create sustainable pashto hip hop albums about polio/establish an institute on accountability/teach rural Afghan women to make lingerie.

28 Aug 03:46

برزخ

Ayda shared this story from 35 Degree.

دوستم می‌گوید تراپی (روان‌کاوی/درمانی) می‌تواند شمشیر دولبه شود. آدم یک خواصی دارد که ممکن است به آن‌ها عادت داشته باشد، طبیعی بپنداردشان، بی‌ضرر بداندشان و حتا اعتماد به نفس نسبت به‌شان داشته باشد یا ازشان بگیرد. این خواص ممکن است نهان باشند، در حدی که آدم اصلن حواس‌ش به انجام‌ دادن یا داشتن‌شان نباشد، یا این که به وجودشان آگاه باشد اما الزامن فکر آور، تعمق آور یا مکث آور نباشند. یعنی من می‌دانم فلان رفتار را در زندگی‌ام دارم و می‌دانم این رفتار آزاری برای کسی ندارد و خودم را خوش‌حال نگه می‌دارد، پس به داشتن‌ش ادامه می‌دهم و دلیلی هم برای متوقف شدن و بازبینی ندارم. تی‌دو یک عمر شاشیده به درخت. پای راست‌ش را گرفته بالا و در کمال آسودگی شاشیده. حالا برود یک شهر دیگر و آن‌جا به زبان سگ‌ها در ورودی تابلو زده باشند که شاشیدن با پای بالا ممنوع است. شاشیدن به درخت هم ممنوع است. دار هم نزنند حیوان را، فقط زیرش اضافه کرده باشند با اخلاق سگی منافات دارد این کار، خودتان نکنید. تی‌دو که خودش را سگ با اخلاقی می‌پندارد از آن لحظه به بعد موقع شاشیدن زجر خواهد کشید و برای بلند نکردن یک پایش تمام توان‌ش را به کار خواهد بست. حتا اگر پای‌ش را بلند کند و به درخت بشاشد باز هم گرفتاری ذهنی خواهد داشت. از آن به بعد شاشیدن هیچ جنبه‌ی بدیهی‌ای برای حیوان نخواهد داشت، بدیهی‌ترین کار حیوان تبدیل به زجر می‌شود.

خیلی مقطع غم‌انگیزی‌ست وقتی که رفتار بدیهی زندگی تو ناگهان تبدیل می‌شود به رفتار غلط، یا غیر اخلاقی، یا درد آور برای خودت، یا درد آور برای دیگری، یا دوگانه. وقتی طبیعی می‌شود غیر طبیعی، وقتی عادی می‌شود غیر عادی، وقتی مسبب آرامش می‌شود سبب نا آرامی.

یک پله قبل‌تر، "دانستن" به خودی خود شمشیر دولبه است. بدی کار این‌جاست که اغلب نه وقتی که "می‌دانیم" می‌فهمیم که آیا بهتر بود بدانیم و نه وقتی که "نمی‌دانیم" خبر داریم که نمی‌دانیم. الان واقعن تردید دارم که زندگی در جهل مرکب "به‌تر" است یا دانستن و درد کشیدن. "‌به‌تر" چیست؟ چه‌می‌دانم، بروید از فلاسفه بپرسید.

13 Aug 14:18

پاسخ به تمام پرسشها

by giso shirazi
خرج سفر با بنزین تا زمانی که خانم عاشق با ما بود 120 تومن  نفری
از دونگ رها به دلیل رانندگی کم شد و من و خانم عاشق بخشی از دونگ او را پرداخت کردیم
بعد رفتن خانم عاشق دونگ من و رها  نفری 45 تومن  شد
کلا هشت روز شد که مسیر هم می شود:
تهران- قزوین- زنجان - اردبیل- نئور- اردبیل- سرعین- اردبیل- خلخال- ازناو- خلخال- خمس- اسبی- کلور- اسبی- خمس- اسالم- ساحل گیسوم- پره سر- بندرانزلی- رشت- فومن -ماسال- اولسابلنگاه- ماسال- رشت- توتکابن- رشت- کوچصفهان- رودسر - رامسر- شیرود- جاده جنگلهای دالخانی و بازگشت- تنکابن - نوشهر-نور- محمودآباد- بابلسر- آمل- جاده هراز- تهران
خب همه سئوالات را جواب دادم؟
گزیدگی های خانم عاشق و رها خوب شدند . هنگام ورود به تهران دکتر داروخانه سی هزارتومن دوا داد که رها بخورد و بمالد و اینا 
به مادرش هم گفت اتوبوس از راه شمال برگشته و پشه او را زده است و مشهد هم آفتابی بوده و باعث شده بسوزد
از خیابان بهار هم نخودچی کشمش و عناب خرید و سوقات برد
دوربینش را هم تهران جا گذاشته بود و از اردوی دانشگاه هیچ عکسی ندارد
در خانه موقرمز هم فیبی و هم لباسهایش را شست که گردو خاک سفر از ماشین ولباسها برود
کارت یک خانم فرهنگی همراه همان بود و بیشتر شبها در خانه معلم بودیم که هزینه هایش پایین است
فقط دو شب چادر زدیم که یکی در امامزاده بود و دیگری در قهوه خانه درویش که هر دو جا امن بودند.
منظورم اینه که شاخ فیل نشکوندیم هر سه تا خانم دیگه ای هم می تونن همین کارو بکنن. خطری ندارد 
طبعا هرچه تعدادتان بیشتر باشد هزینه و خطرات هم کمتر می شود
اون ماجرایی هم که برای من توی جنگل پیش اومد نتیجه  بی احتیاطی من بود و هیچ ربطی به سفر نداشت
این سفر را هم می شد بدون ماشین رفت. تمام مسیر اتوبوس و مینی بوس و تاکسی  هم دیدیم...حتی می شد درنئور جیپ کرایه کرد تا به سوباتان بروی
یکی از اهداف من بابت نوشتن این سفرنامه ها این است که از من تعریف کنید و من خرکیف بشم
اما هدفهای دیگری هم دارم و آن تشویق شما به سفرکردن است
این ترس از سفر و این نابلدی در طراحی روزهای تعطیل که گریبان همه ما را گرفته  را می توان از بین برد
عین همه کشورهای دیگری که می شناسیم

من دوستان زیادی دارم که سالهاست می خواهند سفر بروند با حسرت به تعریف های من گوش می دهند  و هر سال کلی تخیل می کنند و  سرانجام تمامی سفرشان می شود: ترافیک جاده و  شمال و ویلا و ساحل شلوغ و بازگشت در ترافیک ...البته اگر سرانجام به این نتیجه نرسیده باشند که" هیچ جا خونه آدم نمی شه" و" اتفاقا تهران در روزهای تعطیل خیلی هم خوبه"

چیزی که مرا به شدت آزار می دهد این است که  با خود بگویید کار من نیست و من نمی توانم و می ترسم و پایه سفر ندارم و پول ندارم و ...
من از دیدن ناتوانی در خودم و دیگران آزار می بینم 
مثل آن دوستانی که هنوز از نصب وی پی ان  و فیلتر شکن روی کامپیوترهایشان برای دیدن عکسهای سفرنامه  ناتوانند...
اهان راستی
در مورد دوستانی هم که دلشان برای خانم عاشق می سوزد. خیلی خوشحالم که خواننده های با احساساتی چنین لطیف دارم و مطمئنم که دلتان برای من هم می سوخت زمانی که به دلیل  پرت شدن خانم عاشق از بالای صخره ها در دادگاه در حال پاسخ دادن  به این سوال منطقی بودم که: چرا یه خانم صد کیلویی را با دمپایی بردی بالای دره؟  و کسی حرفم را باور نمی کرد که : خودش رفت....


12 Aug 05:23

اولسا بلنگاه

by giso shirazi
بعد از دیدن بام سبز ماسال به سمت ییلاق حرکت کردیم

من در تعجم که چرا تا به حال کسی به جز سجاد اولسا بلنگاه را به من پیشنهاد نداده بوده است در این همه سال مسافرت های من؟

جاده ای پیچ در پیچ به سمت  ابرها ...جاده ای با درختهای متفاوت ..گاهی سوزنی  و قد بلند ...گاهی نازک و پر و به هم چسبیده ...گاهی گرد و قلمبه ...

و همیشه زیبا

هرچه بالاتر می رفتیم فضا غیر واقعی تر می شد با مه ای که مناظر را پیدا و پنهان می کرد.


دیگر حتی با هم حرف هم نمی زدیم اینقدر که تصاویر رویایی بودند. دیگر دوربین هم جواب نمی داد که یا باید کوه را می گرفتی یا دره ... جایی را به یاد دارم که رها فریاد کشید و من نگاه کوتاهی به کوههای سبز روبرو کردم که ابرها روی آن می رقصید و کف دره که  ابر چون خامه  آن را پر کرده بود و به سرعت رو برگردانم

ترسیدم...از شدت زیبایی تصویری که از پنجره ماشین می دیدم ؛ ترسیدم که تحمل این همه را نداشته باشم....آنقدر که ضربان قلبم بالا رفته بود...بالا رفتیم و بالا رفتیم و بالاتر...اینقدر که قله ها ی سبر به جایی اینکه بالای سرمان باشند روبرویمان بودند

و همانجا نشستیم  و سیر نگاه کردیم  البته چای و حلوا هم خوردیم


بامزه این بود که در سراسر مسیر به جای رسم رایج شمال که بلال فروشی است گوسفند می کشتند و همانجا کباب می کردند  و می فروختند که خدایش نمی شد آخه گوسفنده خودش اونجا ایستاده بود.

و باز هم من به پاییز ماسال می اندیشیدم و رها می گفت فایده ای نداره بااین قلب ضعیفت خوب می میری که


برگشتیم پایین و باز هم ان جاده پیچ در پیچ و بازی ابر و جنگل

در یکی از پیچ ها رها از من می پرسید مستقیم برم؟ و من به تلما و لوییز فکر می کردم...


یک روز به اینجا بر می گردم و در ییلاق اتاقکی چوبی کرایه می کند و روزها جلوی ان می نشینم و به عبور ابرها از کمر کوه نگاه می کنم تا ....بمیرم

بامزه این بود که یه پراید رینگ داری تصمیم گرفته بود رها را اذیت کند و رها با دست فرمانش چنان بلای سرش آورد که  طرف مجبور شد  پیاده شود و یک حالی از ماشینش بپرسد.

با خانه معلم ماسال تماس گرفتیم و مسئول مهربان آدرس مدرسه شبانه روزی را داد که در ان نزدیکی بود. کالباس و خیارشور و نان تازه خریدیم و رفتیم مدرسه

مدرسه در واقع بیرون شهر و در مزرعه بود و تنها دخترسرایدر در ان بود که تا در را باز کرد گفت اب گرم نداریم ها

ما هم گفتیم سرت سلامت همون اب سرد هم کافی است

مدرسه شبانه روزی دخترانی بود که حالا در تعطیلات تابستانی هستند. اتاقهای بزرگ با درهای قفل. به دخترک سرایدار دستپاچه کمک کردیم تا بین ان همه کلید بتواند یکی از اتاقها را باز کند که پر از تخت ها دو طبقه با پتوهای نو و تمیز بود و پنکه سقفی

شام را خوردیم و من به سراغ حمام رفتم  که دیگر بدجور داشتم شپش می زدم و بعد از شنا در رودخانه هیچ آبی به تنمان نخورده بود. ما را از آب سرد می ترسانی دختر سرایدار؟ افریقا یادت هست ؟

اول با احتیاط سرم را در زیر آب سرد شستم اما مدتی بعد آب به نظرم ولرم رسید(تلقین کردم؟) و یک حمام اساسی به راه انداختم و برگشتم بالا و فهمیدم همان جانوری که به خانم عاشق حال داده بود گویا از رها هم خوشش می آمده (نفرین خانم عاشق)

با خانم عاشق تماس گرفتم و گفت که دکتر در تهران به اوچند مدل آمپول و قرص داده و گفته که عفونت کرده بوده جای گزش

خب نگران رها شدم اما مدل و نوع گزیدگی های رها فرق داشت

رها هم وسوسه شد و رفت دوش گرفت و هر دو زیر پنکه سقفی با رطوبت دلچسب ماسال دراز کشیدم و به جملات عاشقانه دخترهای دبیرستانی که زیر تخت ها نوشته بودند می خندیدیم و  به خواب رفتیم

03 Jul 11:52

مراسم نکوداشت استاد منوچهر ستوده

استاد منوچهر ستوده

مراسم نکوداشت جشن صدمین زادروز استاد منوچهر ستوده، در روز بیست و هشتم تیرماه، از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۳ در باغ نگارستان برگزار خواهد شد.

از آن‌جا که قرار است بخشی از باغ نگارستان به عنوان موزه‌ی مفاخر و مشاهیر دانشگاه تهران در نظر گرفته شود، مجسمه‌ی استاد منوچهر ستوده، در همین باغ و هم‌زمان با مراسم نصب خواهد شد.

کاشت صدمین درخت، برپایی نمایشگاه، فروش تی‌شرت‌هایی با امضای هنرمندان، ورزشکاران و فرهیختگان، ارائه‌ی چند سخنرانی کوتاه و همچنین پذیرایی افطار به همراه کیک تولد استاد منوچهر ستوده، جزو برنامه‌های این جشن است.
  گروه زورق نیز به عنوان یکی از حامیان این برنامه، در جشن صدمین سال تولد استاد منوچهر ستوده شرکت خواهد داشت.

برای حضور در این برنامه، می‌توانید به آدرس info@drsotoudeh.ir ای‌میلی با عنوان علاقمند به حضور در مراسم جشن ارسال فرمایید تا اطلاعات کامل برای شما ارسال شود.